Nadchodząca jesień, to czas kiedy należy w szczególności zadbać o bezpieczeństwo i bioasekurację ferm. KRD-IG wraz z GIW i PIWet przygotowały ulotkę z zasadami bioasekuracji stad drobiu, warto do niej zajrzeć. Niska temperatura i dość wysoka wilgotność sprzyjają rozwojowi wirusa. To kolejna jednostka chorobowa, której zapewne jeszcze długo się nie pozbędziemy z Europy na stałe i musimy nauczyć się z nią żyć, podobnie jak z afrykańskim pomorem świń.
W Polsce do 2 września wyznaczono 34 ogniska grypy ptaków (ostatnie w Wielkopolsce 22.07.22 w miejscowości Ostrów Kaliski). Z kolei wśród dzikiego ptactwa wyznaczono 28 przypadków, ostatni również był w lipcu. Wraz z nadchodzącym sezonem nasilonych zachorowań drobiu na grypę ptaków, warto zapoznać się z jej objawami.
Grypa ptaków w Niemczech i Holandii
Niedawno informowaliśmy o ognisku grypy ptaków w Holandii, dziś płyną podobne wieści z Niemiec z okręgu Emsland. Wykryto tam grypę ptaków w dużym stadzie kurcząt brojlerów liczącym 41 tys. ptaków. Laboratorium państwowe LVI i FLI potwierdziły obecność wirusa AI-H5 (do tej pory mieliśmy do czynienia z wirusem podtypu H5N1). W gospodarstwie rozpoczęto ubój, ustanowiono również strefę ochronną o promieniu 3 km oraz strefę nadzoru o promieniu 10 km wokół w linii prostej od ogniska. Ograniczono możliwość trzymania ptaków na zewnątrz oraz transportu ptaków i jaj. Zakazy dotyczą 23 ferm hodowlanych (ok. 612 tys. szt. drobiu) oraz 17 gospodarstw, gdzie drób utrzymywany jest w przydomowym chowie. W strefie nadzoru jest 106 hodowców komercyjnych, gdzie utrzymuje się 4,4 mln szt. drobiu i 116 hodowców hobbystów, którzy w gospodarstwach trzymają 1 664 ptaków.
Grypa ptaków w UE
Do 2 września wyznaczono w sumie 1758 ognisk grypy ptaków z czego najwięcej we Francji (1347). Z grypą ptaków walczą także Węgrzy (191), Włosi (19), Holendrzy (49), Niemcy i Hiszpanie. Wolne od grypy ptaków w stadach drobiu jest 12 państw UE, z czego tylko na Malcie i Cyprze nie wyznaczono ani ogniska, ani przypadku grypy ptaków. W UE wykryto 2339 przypadków u dzikich ptaków, najwięcej w Niemczech, Holandii i Francji.
Oprac. dkol na podst. GIW/agrarheute.com
Fot. Envato Elements