StoryEditor

Ożywienie w unijnym sektorze mięsa drobiowego – rośnie konsumpcja i produkcja!

Unijni hodowcy drobiu wreszcie mogą odetchnąć z ulgą. Rynek tego mięsa wykazuje wyraźne ożywienie po zawirowaniach spowodowanych pandemią, konsekwencjami wojny w Ukrainie i licznymi przypadkami grypy ptaków. 
10.10.2023., 14:10h
Według najnowszych szacunków Komisji Europejskiej, unijna produkcja mięsa drobiowego ma powrócić do poziomu z 2020 roku. Pomimo zmniejszonej produkcji w Polsce, kraj ten pozostaje największym producentem drobiu w UE z udziałem w rynku wynoszącym ok. 20%. Niemcy plasują się na drugim miejscu z ok. 12-procentowym udziałem. Kolejne miejsca zajmują Hiszpania, Francja, Holandia i Włochy. Łącznie te sześć krajów produkuje blisko 70% mięsa drobiowego w UE.

Konsumpcja też rośnie

Konsumpcja, która do tej pory znajdowała się w stagnacji, wykazuje wyraźne tendencje wzrostowe. W porównaniu do innych rodzajów mięsa, drób jest bardzo tani i jest wizerunkowo dobrze postrzegany przez konsumentów. W związku z tym oczekuje się, że w 2024 roku wielkość konsumpcji będzie nadal rosła.

Tymczasem handel UE z krajami trzecimi spowalnia. Eksport utrzymuje się poniżej poziomu 2 mln ton. Przyczynia się do tego malejący popyt ze strony krajów afrykańskich i arabskich. Jedną z przeszkód dla eksportu są zakazy importu nałożone przez niektóre kraje z powodu grypy ptaków. Z kolei eksport z UE do Wielkiej Brytanii znacznie wzrasta, podczas gdy brytyjskie dostawy na unijny rynek spadają.
Po stronie importu do Unii, Brazylia pozostaje liderem, podczas gdy dostawy z Argentyny spadły o połowę. Z kolei bezcłowy import z Ukrainy, który jest przyznawany na specjalnych warunkach, znacznie wzrósł.

Oprac. na postawie www.topagrar.com
Fot. Sierszeńska
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 00:40