Od czasu pojawienia się grypy ptaków w Polsce pod koniec 2020 r. na rynku drobiu sytuacja jest trudna – utrata rynków zewnętrznych, wzrost wolumenu eksportu przy jednoczesnym spadku jego wartości, niskie ceny drobiu oraz bardzo wysokie ceny pasz i mieszanek spowodowały kryzys, który dodatkowo spotęgowała pandemia COVID-19. Zamknięcie sektora HoReCa to, dla najchętniej spożywanego mięsa w Europie, duży hamulec w produkcji.
Wszystko zaczęło się w listopadzie 2020 r. w Wolsztynie, gdzie wyznaczono pierwsze ognisko w sezonie, a zakończyło w sierpniu 2021 r. w Bieżuniu w woj. mazowieckim (powiat żuromiński). W sezonie 2020/2021 wyznaczono w Polsce w sumie 358 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków, z czego 339 w 2021 r. i 92 przypadki choroby u dzikich ptaków.
- Na terytorium Polski nie obowiązują już żadne restrykcje w przemieszczaniu drobiu, mięsa i produktów wynikające z występowania grypy ptaków. Zgodnie z art. 10.4.6 Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych OIE, jeżeli zakażenie HPAI u drobiu wystąpiło w państwie uprzednio wolnym od grypy ptaków, odzyskanie statusu wolnego może nastąpić 28 dni po zastosowaniu stamping-out policy, pod warunkiem, że zostały zako...