Według Instytutu Badawczego Ekonomiki Rynku Rolnego (ICAR) w Moskwie, zakazem objętych było sześć niemieckich przedsiębiorstw w Dolnej Saksonii i dziewięć w hrabstwie Cheshire, które znajdują się na obszarach wolnych od grypy ptaków.
Od listopada 2020 roku wprowadzono przerwy w dostawach nie tylko jaj wylęgowych i jednodniowych piskląt z Niemiec i Wielkiej Brytanii, ale także z Danii, Polski, Holandii, Chorwacji, Szwecji, Belgii, Rumunii i Francji.
Według ICAR, aby przeciwdziałać deficytowi podaży krajowych jaj wylęgowych i jednodniowych piskląt, Moskwa planuje od 1 stycznia 2022 r. nałożyć na te produkty cło eksportowe w wysokości 5%, a od 1 stycznia 2023 r. cło zostanie podniesione do 15%.
Ponadto planowane jest zwiększenie limitu krótkoterminowych kredytów preferencyjnych dla przedsiębiorstw drobiarskich, z równowartości 12 mln euro do 18 mln euro na kredytobiorcę oraz wydłużenie do 12 lat kredytowania inwestycji preferencyjnych dla przedsiębiorstw dotkniętych ptasią grypą. Co więcej, od 2022 r. będą przyznawane dotacje na inwestycje w budowę i modernizację zakładów produkcji jaj wylęgowych.
Źródło: AgE
StoryEditor
Rosja znosi zakaz importu jaj wylęgowych i jednodniowych piskląt
Federalna Służba Nadzoru nad Zdrowiem Zwierząt i Roślin w Rosji (Rosselkhoznadzor) zniosła zakaz importu jaj wylęgowych i jednodniowych piskląt z Niemiec i Wielkiej Brytanii.