StoryEditor

Rzekomy pomór drobiu: setki tysięcy wybitych ptaków i obowiązkowe szczepienia. Kogo dotyczy nakaz?

Rzekomy pomór drobiu pustoszy kurniki w zaskakująco szybkim tempie. Choroba rozprzestrzenia się błyskawicznie i powoduje olbrzymie straty dla sektora drobiarskiego. Gdzie drób musi być zaszczepiony i co z drobiem w chowie przydomowym? Mamy odpowiedź GIW!

22.01.2025., 10:01h

Rzekomy pomór drobiu powoduje ogromne zamieszanie na fermach. W 2024 r. wyznaczono 21 ogniska tej choroby (wybito ponad 3 mln ptaków), a w tym roku od początku miesiąca, wyznaczono już kolejne 7 ognisk (wybito 802 338 szt. drobiu). Choroba atakuje duże fermy liczące kilkanaście-kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy szt. drobiu. 

W tym roku ogniska wyznaczono w woj. mazowieckim, podlaskim i lubelskim. Najbardziej niepokojące jest ognisko nr. 6, które wyznaczono na Mazowszu tuż przy granicy województwa łódzkiego i kujawsko-pomorskiego. Poniżej aktualna mapa GIW, na której widoczne są ogniska w 2024 i 2025 r. 

image
rzekomy pomór drobiu, mapa GIW
FOTO: GIW

W których województwach jest obowiązek szczepienia na rzekomy pomór drobiu? 

- Aktualnie, na mocy stosownych rozporządzeń – aktów prawa miejscowego, obowiązkowe szczepienia przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu są realizowane na terenie województwa lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego oraz świętokrzyskiego, a także na terenie powiatu bocheńskiego i brzeskiego w województwie małopolskim. Szczepienia przeciwko ND dotyczą drobiu z gatunków kura oraz indyk - wyjaśnia GIW. 

Czy drób w chowie przydomowym również trzeba zaszczepić? 

- Wszyscy posiadacze drobiu, utrzymywanego w celu umieszczania na rynku ptaków i/lub jaj, zobowiązani są do niezwłocznego szczepienia zwierząt przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu. Nakaz ten dotyczy również podmiotów prowadzących działalność w zakresie zakładu wylęgu drobiu - dodaje GIW. 

Jakie są objawy rzekomego pomoru drobiu?

- Wirus rzekomego pomoru drobiu wykazuje dużą przeżywalność w środowisku (zwłaszcza w kałomoczu), nawet przez okres kilku tygodni. Wirus ten jest oporny na wilgoć, wysychanie oraz gnicie. Wirus jest inaktywowany przez formalinę, środki fenolowe i utleniające (np. Virkon®), chlorheksydynę oraz podchloryn sodu (6%) - wyjaśnia GIW. Najbardziej wrażliwe na chorobę są kury i indyki. Wirus przenosi się poprzez zakażone ptaki, produkty drobiowe, sprzęt, obsługę, ściółkę, paszę. 

image
Objawy rzekomego pomoru drobiu
FOTO: GIW

Okres inkubacji choroby wynosi od 2 do 15 dni (średnio 5-6 dni). 

Do głównych objawów choroby zalicza się: sapanie, kaszel, kichanie i rzężenie, drżenia mięśni, paraliż skrzydeł i kończyn dolnych, nienaturalnie skręcona szyja (torticollis), biegunka (często zielonkawa).

- Co ważne, u kur niosek choroba manifestuje się inaczej niż w stadach brojlerów kurzych. U tej grupy produkcyjnej obserwuje się przede wszystkim spadek nieśności oraz nieprawidłowości w budowie jaj (nietypowy kształt, odbarwienie skorup, a także tzw. „lanie jaj”, czyli składanie jaj bez skorup) - wyjaśnia GIW. 

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 12:36