Rolnicy łączą hodowlę kur z produkcją energii słonecznej
Od niedawna rolnicy w Dolnej Saksonii mogą łączyć hodowlę kur niosek na wolnym wybiegu z instalacją paneli fotowoltaicznych. Dzięki nowym przepisom wybieg dla kur może jednocześnie służyć jako miejsce dla produkcji energii słonecznej.
Zobacz też: Mobilne kurniki w Niemczech – koniec biurokracji! Jak to działa?
Aby zachęcić rolników do korzystania z tej możliwości, Ministerstwo Rolnictwa w Hanowerze zleciło Krajowemu Urzędowi Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności (LAVES) zatwierdzenie „zadaszenia” aż do 70% powierzchni wybiegu panelami fotowoltaicznymi w przypadku montażu na wysokości oraz do 50% w przypadku instalacji naziemnych.
Podwójne korzyści z zadaszenia panelami. Jakie wskazuje ministerstwo rolnictwa?
Minister rolnictwa Miriam Staudte podkreśliła, że takie rozwiązanie to nie tylko ekologiczne i ekonomiczne wykorzystanie gruntów, ale także sposób na uzyskanie dodatkowych pozytywnych korzyści. Panele fotowoltaiczne mogą chronić zwierzęta przed drapieżnikami, a także służyć jako osłona przed gradem i wspomagać równomierne rozprowadzenie wody deszczowej.
- Te instalacje stanowią doskonałą możliwość produkcji energii, która jednocześnie wspiera dobrostan zwierząt i zachowanie pokrywy roślinnej – dodała minister.
Od teraz w UE nie tylko klasyczne formy wybiegu kur
Według ministerstwa rolnictwa do jesieni 2023 roku na terenie całej Unii Europejskiej wybieg kur mógł być wykorzystywany jedynie w formie sadów, terenów zalesionych lub pastwisk. Nowe przepisy, wprowadzone rozporządzeniem 2023/2465, umożliwiają teraz jednoczesne stosowanie wybiegów do instalacji paneli słonecznych pod warunkiem uzyskania odpowiednich zezwoleń.
Źródło: AgraEurope