Podczas ostatniego spotkanie GR ds. drobiu Copa-Cogeca rozmawiano o tym, jaki może mieć wpływ roczne zniesienie ceł na ukraińską żywność, które wprowadziła Komisja Europejska w związku z wyjątkową sytuacją w tym kraju. Mimo, że każdy współczuje tamtejszym rolnikom i firmom z branży rolno-spożywczej, trudno nie zerkać w kierunku konsekwencji dla polskiego rynku drobiu. Komisja obiecała, że będzie monitorować sytuację. Branża drobiarska obecnie mierzy się z wysokimi kosztami produkcji, nieadekwatnymi do poniesionych wydatków cenami w skupie, próbuje się otrząsnąć po pandemii, a konsekwencje grypy ptaków wloką się za drobiarzami. Branża z jednego dołka wchodzi w drugi.
Spadek cen na krajowym rynku?
Jak podaje Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz Ukraina w 2021 roku była trzecim największym - pod względem ilościowym - zewnętrznym eksporterem mięsa drobiowego do Unii Europejskiej (130 tys. ton mięsa drobiowego w ubiegłym roku).
- To nieco mniej niż 10 proc. mięsa drobiowego, które w tym samym czasie wyeksportowała do krajów wspólnoty europejskiej Polska. Nie trudno jednak się domyślić, że ukraiński e...