Producenci świń i drobiu mogą zgłaszać się do programu QAFP do 1 lipca 2024, aby skorzystać z większych dopłat w ramach Ekoschematu Dobrostan Zwierząt jeszcze w tym roku. Udział w programie umożliwia otrzymanie dopłat w wysokości 90 zł do każdego tucznika, 37 groszy do każdego kurczaka oraz 4,12 zł do każdego indyka.
Co należy zrobić, aby przystąpić do systemu QAFP?
Należy wypełnić dokument „Zgłoszenie uczestnictwa w Systemie Gwarantowanej Jakości Żywności QAFP” dostępne na stronie https://qafp.pl/pliki-do-pobrania/ lub na stronach Jednostek Certyfikujących.
Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać dopłatę?
- posiadać certyfikat zgodnie z wymaganiami Systemu QAFP od 1 stycznia 2024
- tuczniki muszą pochodzić od lochy dobrostanowej bądź z siedziby stada położonej nie dalej niż 50 km (w linii prostej) od siedziby stada, w której będą utrzymywane tuczniki,
Jakie stawki dopłat?
Wysokość dopłat tuczniki (do sztuki);
- Utrzymanie zgodnie z wymaganiami systemu QAFP – 51,00 PLN
- Zwiększenie powierzchni bytowej o co najmniej 20% – 39 PLN
- Utrzymanie w cyklu zamkniętym – 30 PLN
Wysokość dopłat lochy:
- Utrzymywanie zgodnie z wymaganiami QAFP – 190 PLN
- Zwiększenie powierzchni bytowej o 20% – 390 PLN
Dopłaty przyznawane są w zależności od ilości przemieszczonych sztuk.
Ile kosztuje przystąpienie do systemu QAFP?
Koszt przystąpienia do systemu wynosi około 2000 PLN netto. Koszt zależy od jednej z 5 wybranych Jednostek Certyfikujących. Certyfikat przyznawany jest na okres 12 miesięcy.
Co to jest plan obniżenia stosowania antybiotyków i skąd go wziąć?
Jest to zestaw metodyk i praktyk, które stosuje rolnik, w celu obniżenia zmniejszenia zużycia antybiotyków. Dokument planu obniżenia stosowania antybiotyków znajduje się TUTAJ.
Jak wygląda kontrola?
Kontrola przeprowadzana jest przez akredytowanych kontrolerów z jednej z pięciu jednostek certyfikujących systemu QAFP. Kontroler weryfikuje czy wymagania określone w zeszycie branżowym: „Kulinarne mięso wieprzowe” .
Co powinno znaleźć się na certyfikacie QAFP aby spełnić formalne wymogi dotyczące wypłaty wsparcia?
- dane rolnika,
- zeszyt branżowy w ramach którego rolnik jest certyfikowany,
- okres na jaki czas wydawany jest certyfikat (na czas składania wniosku do ARiMR, rolnik musi posiadać ważny certyfikat zgodnie z wymaganiami systemu QAFP obowiązującymi od 1 stycznia 2024).
- liczba tuczników produkowana w gospodarstwie
- informacja, że wszystkie tuczniki wyprodukowane w gospodarstwie są produkowane w ramach systemu QAFP,
Do kiedy należy złożyć wniosek o przyznanie płatności dobrostanowej?
- Wnioski o przyznanie płatności dobrostanowej w ramach ekoschematu dobrostan zwierząt można składać do 1 lipca 2024 roku poprzez elektroniczny formularz dostępny na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nabór wniosków zostanie przedłużony o 25 dni, z zastrzeżeniem, że każdy dzień pod dacie 1 lipca 2024, to dopłata będzie niższa o 1%. - wyjaśnia UPEMI.
- wyjaśnia UPEMI.
Źródło: WIR/UPEMI