StoryEditor

HODOWCO pamiętaj o aktualizacji danych w IRZ Plus! Jak uzupełnić dokument? Instrukcja KROK po KROKU

ARiMR przypomina o uzupełnieniu opisu systemu utrzymywania bydła, owiec i kóz w siedzibie stada oraz opisu modelu produkcji oraz systemu utrzymywania świń w siedzibie stada. To nie jedyne dane, które rolnicy muszą uzupełnić! Masz mało czasu! A nie jest to proste...
05.01.2024., 11:15h

- 8 stycznia 2024 r. mija termin na przekazanie za pośrednictwem aplikacji IRZplus informacji na temat prowadzonej produkcji zwierzęcej. W związku z tym rolnicy zajmujący się hodowlą bydła, owiec lub kóz powinni zaktualizować "Opis systemu utrzymywania bydła, owiec i kóz w siedzibie stada", natomiast utrzymujący w swoich gospodarstwach świnie – "Opis modelu produkcji oraz systemu utrzymywania świń w siedzibie stada". Osoby utrzymujące zwierzęta tych gatunków przed 2023 rokiem mogą złożyć te dokumenty w formie papierowej w biurach powiatowych ARiMR. Pozostali muszą zrobić to elektronicznie – brzmi komunikat Agencji przypominający hodowcom o uzupełnieniu danych. 

Jednak jest kilka ważnych punktów i innych danych wymagających uzupełnienia, ponadto niektóre dane można wysłać do 5 lutego. Rolnicy są wściekli, bo informacji jest całkiem sporo, a jest jeden poważny problem, który powoduje, że sprawa wygląda co najmniej jak "Syzyfowa praca".

Jeżeli rolnicy nie wypełnią tych danych, mogą stracić dopłaty z tytułu Ekoschematu Dobrostan zwierząt.

Jak uzupełnić i jakie dane?

Dane można uzupełnić papierowo, poprzez złożenie w biurze powiatowym ARiMR dokumentu: Wniosek o nadanie numeru działalność. W pkt I CEL ZGŁOSZENIA należy zaznaczyć "Zmiana danych dla działalności o numerze" i uzupełnić wszystkie dane formularza.

Za pośrednictwem aplikacji IRZplus. Uzupełnienia w komputerowej bazie danych prowadzonej przez ARiMR należy dokonać, na stronie głównej użytkownika pod przyciskiem "Utwórz nowy dokument", zamieszczonym w prawym górnym rogu, należy wybrać z listy dostępnych dokumentów formularz "Zgłoszenie działalności" zaznaczając cel zgłoszenia: "Zmiana danych".

ARiMR będzie wymagała uzupełnienia danych podstawowych, producenta i działalności, adresu, działek ewidencyjnych, lokalizacji budynków, pastwisk, ale również systemu, w jakim utrzymywane są zwierzęta.

Załączamy instrukcję, warto od razu wejść na str. 21 do punktu 5.1.1, bez tego trudno przebrnąć przez ten dokument… Tutaj akurat nawiążę do artykułu "Wypłata dopłat bezpośrednich zagrożona, jeśli nie podasz danych w IRZ Plus! Hodowcy mają już dość biurokracji!" i zdania hodowców świń na temat tej dokumentacji.

Jakie problemy mają hodowcy?

Otóż – o ile dane dot. siedziby stada nie stanowią problemu, to schody zaczynają się w uzupełnieniu Weterynaryjnego Numeru Identyfikacyjnego (WNI) i załącznika za skanem rejestracji podmiotu u PIW (załącznik ten dodaje się na samym końcu). Jak dowiedzieliśmy się w jednym z powiatowych oddziałów – ten numer i załącznik dodają tylko hodowcy drobiu. Więc hodowcy, bydła, świń i kóz nie muszą go poszukiwać w archiwum dokumentów.

Kolejny problem pojawia się w oznaczeniu budynku, w którym utrzymywane są zwierzęta i jego opisie. Budynek dodajemy używając symbolu "odwróconej łezki z kropką", który znajduje się na mapie po lewej stronie. Wówczas pod mapą pojawiają się współrzędne tego budynku i możemy go prawidłowo opisać. Dodajemy nazwę tego budynku np. obora, wiata, stodoła… Kolejno należy wybrać system chowu – intensywny lub ekstensywny – rolnicy nie wiedzą czym one się różnią, a w instrukcji wypełnienia wniosku nie ma takiej informacji. Należy również wybrać system utrzymania – mięsno-opasowy, mleczno-opasowy, mięsny lub opasowy. I w tym momencie UWAGA!

Kolejny wątek dotyczy wyboru typu produkcji np. bydła mięsnego – mięsny-opasowy, mięsno-mleczny i mięsny. Wielu rolników w tym przypadku zrobiło błąd i zaznaczyło "mięsny", co niestety wyklucza ich z otrzymania dopłaty z tytułu "dobrostan opasów". Hodowcy bydła mięsnego mają czas na uzupełnienie i poprawienie tych danych do 5 lutego. Pisaliśmy o tym tutaj.

Należy także wpisać liczbę zwierząt utrzymywanych w budynku, bez rozróżnienia na cielęta, prosięta czy dorosłe zwierzęta.

Musimy również dodać lokalizację pastwisk – tu również pojawią się schody, jeśli pastwisko jest oddalone od gospodarstwa. Co zrobić w takiej sytuacji – pisaliśmy tutaj. Wymaga to niestety zgłoszenie dodatkowej siedziby stada .... 

Jaki jest największy problem tego procesu? Brak zapisu danych w trakcie ich uzupełniania. Albo zapiszemy wszystkie np. z błędem lub brakami, jednocześnie wysyłając dokument do ARiMR do weryfikacji lub jeśli wylogujemy się w trakcie, dane nie zostaną zapisane w ogóle.

Powodzenia! 

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 14:35