Posłowie Prawa i Sprawiedliwości w przesłanej do Sejmu ustawie "o szczególnych rozwiązaniach mających na celu poprawę nadzoru nad zdrowiem i ochroną zwierząt" zaproponowali szereg zmian dotyczących przemysłu mięsnego oraz zmian dla hodowców zwierząt.
Obowiązkowy monitoring w ubojniach
Projektowana ustawa wprowadza we wszystkie dni w roku przez całą dobę obowiązek rejestracji w postaci cyfrowej w ubojni obrazu:
- w miejscach wyładunku zwierząt przeznaczonych do uboju,
- w pomieszczeniach do ogłuszania i wykrwawiania tych zwierząt.
Dodatkowe wyposażenie ubojni ma na celu zwiększenie nadzoru nad wyładunkiem zwierząt przywiezionych do ubojni oraz kontroli nad postępowaniem ze zwierzętami przeznaczonymi do uboju. Projektodawcy przekonują, że wprowadzenie tego rozwiązania jest spełnieniem postulatów zarówno organizacji społecznych, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, jak również organizacji skupiających rolników i hodowców zwierząt gospodarskich.
W celu umożliwienia dostosowania się podmiotów prowadzących ubojnie do tego obowiązku, proponuje się w tym zakresie 6-miesięczny okres vacatio legis.
Alternatywny system przemieszczania świń
Autorzy ustawy zauważyli, że zgodnie z unijnymi przepisami kraj członkowski może zdecydować, że nie jest konieczne wydawanie świadectwa zdrowia przy przemieszczaniu zwierząt w obrębie terytorium danego państwa. Warunkiem jest stworzenie alternatywnego systemu zapewniającego identyfikowalność przesyłek takich zwierząt oraz, że te zwierzęta spełniają wymagania w zakresie zdrowia zwierząt dotyczące przemieszczenia.
Projekt ustawy ustanawia alternatywny system przemieszczania świń, który ma umożliwić przemieszczanie świń bez konieczności zaopatrywania ich w świadectwo zdrowia, jeżeli zgodę na takie przemieszczenie wyrazi powiatowy lekarz weterynarii. System ten będzie dotyczył wyłącznie świń przemieszczanych na terytorium Polski.
Zgodnie z projektowanymi przepisami posiadacz świni, który będzie chciał skorzystać z alternatywnego systemu przemieszczania świń, będzie zgłaszał ten fakt za pośrednictwem systemu teleinformatycznego ARiMR powiatowemu lekarzowi weterynarii lub wyznaczonemu lekarzowi weterynarii, zamiar przemieszczenia świni co najmniej na 4 dni przed planowanym przemieszczeniem.
W przypadku gdy siedziba stada, z której ma zostać przemieszczona świnia, siedziba stada przeznaczenia lub rzeźnia znajdują się na
- obszarze zapowietrzonym,
- obszarze zagrożonym
- obszarze objętym ograniczeniami
Powiatowy lekarz weterynarii lub wyznaczony lekarz przeprowadzą badanie kliniczne świni zgłoszonej do przemieszczenia, jeżeli jest ono wymagane, lub urzędowy lekarz weterynarii zdecyduje o konieczności przeprowadzenia tego badania.
Po przekazaniu informacji o możliwości przemieszczenia świni przez powiatowego lekarza weterynarii lub wyznaczonego lekarza odnotowanej w systemie teleinformatycznym ARiMR, ta świnia powinna być w ciągu 48 godzin przemieszczona do siedziby stada przeznaczenia lub do rzeźni, co musi zostać potwierdzone w komputerowej bazie danych prowadzonej przez ARiMR przez posiadacza siedziby stada przeznaczenia lub przez podmiot prowadzący rzeźnię, nie później niż w terminie 2 dni od dnia przybycia tych zwierząt do siedziby stada przeznaczenia lub do rzeźni.
W przypadku braku możliwości przemieszczenia świń stwierdzonego przez powiatowego lub wyznaczonego lekarza weterynarii zgłoszenie zamiaru przemieszczenia zostanie uznane za nieskuteczne.
Będą kary za nielegalne przemieszczenia
Projektowana ustawa wprowadza również sankcję karną za dokonanie przez posiadacza przemieszczenia świni mimo przekazania przez powiatowego lekarza lub wyznaczonego lekarza weterynarii informacji o braku takiej możliwości, która została odnotowana w systemie teleinformatycznym ARiMR.