Jak podaje topagrar.com w Brandenburgii wybuchła epidemia pryszczycy. Jak ogłosiła dziś (10 stycznia) minister rolnictwa Hanka Mittelstädt (SPD), w powiecie Märkisch-Oderland chorobę wykryto u trzech bawołów wodnych. Nadal eksperci szukają przyczyn i możliwej drogi zakażenia. Chore zwierzęta poddano ubojowi, a tusze zostały bezpiecznie zutylizowane. Nie potwierdzono czy istnieje zagrożenie dla innych zwierząt gospodarskich w okolicy. Utworzono strefę zagrożoną i objętą ograniczeniami o promieniu 3 i 7 km (w sumie 10 km).
W Brandenburgii obowiązuje 72-godzinny postój wszelkich środków transportu przewożących zwierzęta.
Instytutu Friedricha Loefflera (FLI) potwierdził ognisko pryszczycy w próbkach pobranych od bawoła wodnego. Jest to choroba dotykająca bydło, owce, kozy i świnie. Nie przenosi się na ludzi. Warto dodać, że w UE, ale również na całym świecie obowiązują bardzo surowe zasady zapobiegania chorobie i zwalczania pryszczycy. Niestety nie ma możliwości leczenia chorych zwierząt. Jeśli choć jedno zwierzę w gospodarstwie zachoruje, wszystkie zwierzęta parzystokopytne muszą zostać zabite i utylizowane.
Pierwsza epidemia pryszczycy w Niemczech od 1988 r
Ostatni przypadek pryszczycy w Niemczech miał miejsce w 1988 r. w Dolnej Saksonii. W Europie ostatnie ognisko choroby zgłoszono w Bułgarii w 2011 r. Wcześniej, w 2001 r. Wielkiej Brytani, a następnie we Francji, Irlandii i Niderlandach.
Jak zaznacza topagrar.com wirus pryszczycy występuje w Turcji, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, w wielu krajach Azji i części Ameryki Południowej. Nielegalnie importowane produkty zwierzęce z tych krajów stanowią stałe zagrożenie dla europejskiego rolnictwa.
- Pryszczyca to jedna z najważniejszych gospodarczo chorób zwierzęcych na świecie. Ze względu na wzrost światowego handlu i podróży istnieje stałe ryzyko ponownego wprowadzenia i szybkiego rozprzestrzeniania się pryszczycy w Europie. Obecnie szczególnie ważne jest, aby właściciele zwierząt kontaktowali się z lekarzami weterynarii odpowiedzialnymi za ich zwierzęta gospodarskie, a także z właściwymi gabinetami weterynaryjnymi, jeśli mają niejasne objawy kliniczne, takie jak gorączka, zmiany na błonach śluzowych lub kulawizny przeżuwaczy lub świń. Jest to niezwykle ważne, ponieważ patogeny rozprzestrzeniają się poprzez wiatr. Nie możemy wywołać pożaru – to byłaby katastrofa - zaznacza minister rolnictwa Meklemburgii-Pomorza Przedniego dr. Till Backhaus. Ministerstwo rolnictwa Brandenburgii podkreśla, że na razie prowadzone są badania w jaki sposób wirus przedostał się do stada, władze pozostają w kontakcie z okręgiem i rządem federalnym, aby jak najszybciej podjąć działania, które mają na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się choroby. W tym przypadku liczy się każda godzina, wirus roznosi się błyskawicznie!
Jakie są objawy pryszczycy?
Niepokojący jest fakt iż, objawy pryszczycy są bardzo podobne do choroby niebieskiego języka, której w Niemczech nie brakuje, co może opóźniać jej potwierdzanie.
- okres inkubacji: bydło i świnie - do 14 dni (najczęściej od 3 do 8 dni), owce i kozy - do 21 dni,
- pęcherzyki, pęcherze i bąble występujące na w jamie gębowej, na wargach, języku, w okolicy otworów nosowych oraz na wymieniu, strzykach, w szparze międzyracicowej i na koronkach racic, po ich pęknięciu - nadżerki,
- temperatura ciała podwyższona o 1,5 - 2,50C,
- apatia,
- obfite ślinienie,
- spadek mleczności aż do całkowitego zaniku,
- utrudnione przeżuwanie i utrata łaknienia,
- otwieranie jamy ustnej z charakterystycznym cmokaniem,
- kulawizna jednocześnie na wiele kończyn, sztywny chód,
- wśród dorosłych zwierząt śmiertelność jest niewielka,
- zwierzęta młode (cielęta, prosięta, jagnięta) są bardzo wrażliwe i często padają z powodu zapalenia mięśnia sercowego bez innych oznak choroby.
Szczególną uwagę należy zwrócić na małe przeżuwacze, ponieważ często nie wykazują one poważnych objawów (odwrotnie niż w przypadku choroby niebieskiego języka, u bydła objawy są rzadziej widoczne niż u małych przeżuwaczy).
- Kraj, w którym wystąpi FMD, narażony jest na bardzo duże straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli. Straty te powodowane są upadkami zwierząt z gatunków wrażliwych, kosztami likwidacji ognisk choroby oraz wypłacanych odszkodowań, a także wstrzymaniem obrotu i eksportu zwierząt z gatunków wrażliwych, mięsa tych zwierząt oraz produktów pozyskiwanych od tych zwierząt - informuje Główny Inspektorat Weterynarii.
Jakie są źródła zakażenia?
Jak podaje GIW głównym źródłem zakażenia zwierząt są:
- zwierzęta chore lub po przechorowaniu,
- ślina, mleko i jego przetwory, kał, pasza, woda, żłoby, podłogi, pastwiska, skóra, wełna, ręce i odzież obsługi,
- mięso i jego przetwory,
- nasienie i zarodki,
- środki transportu, gryzonie, ptaki, owady,
- odpadki kuchenne.
- Wirus wydalany jest przez zakażone zwierzę jeszcze przed wystąpieniem u niego objawów chorobowych. Zakażone i chore na pryszczycę zwierzęta wydalają wirus z wydychanym powietrzem, z ich wydzielinami oraz wydalinami. Największa koncentracja wirusa znajduje się w płynie surowiczym i nabłonku pojawiających się pęcherzy. Zwierzęta mogą być nosicielami wirusa nawet do trzech lat - czytamy na stronie GIW.
Ostatni przypadek pryszczycy w Polsce stwierdzono w 1971 r.
oprac. dkol na podst. topagrar.com/GIW