Zgłoszenie podejrzenia wystąpienia choroby w swoim gospodarstwie jest obowiązkiem każdego właściciela zwierząt i hodowcy. Jest to nie tylko ważne ze względu na to, że jeśli tego nie zrobimy lub co gorsza zataimy ten fakt - nie otrzymamy odszkodowania za utratę zwierząt w wyniku likwidacji stada i ogniska choroby, ale również narażamy innych hodowców na olbrzymie straty, czasami nawet w skali gminy czy nawet powiatu w związku z niekontrolowanym rozprzestrzenieniem choroby.
- Za zwierzęta zabite lub poddane ubojowi z nakazu powiatowego lekarza weterynarii, związanego z nieprzestrzeganiem rozporządzeń, nie przysługuje odszkodowanie ze środków budżetu państwa - infromuje GIW.
Kary za niezgłoszenie podejrzenia choroby
Główny Inspektorat Weterynarii zaznacza, że niezgłoszenie podejrzenia choroby może stanowić wykroczenie podlegające karze aresztu, ograniczenia wolności albo karze grzywny. O szczegóły takich przypadków zapytaliśmy GIW. Czekamy na odpowiedź, jak często dochodzi w Polsce do takiego procederu oraz w jakiej wysokości kare może nałożyć GIW.
Co musisz zgłosić do Inspekcji Weterynaryjnej?
Hodowca przede wszystkim musi niezwłocznie zgłosić takie przypadki w gospodarstwie jak:
- poronienia u bydła, świń, owiec i kóz,
- objawów neurologicznych u zwierząt,
- znacznej liczby nagłych padnięć,
- zmian o charakterze krost, pęcherzy, nadżerek lub wybroczyn na skórze i błonach śluzowych zwierząt kopytnych,
- podwyższonej śmiertelności zwierząt akwakultury,
Gdzie zgłosić niepokojące objawy chorób zwierząt gospodarskich?
Niezwłocznie należy zawiadomić powiatowego lekarza weterynarii bezpośrednio lub za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem albo wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Jest to ważne, żeby jak najszybciej powiadomić o tym fakcie ze względu na duże ryzyko szybkiego rozprzestrzeniania się chorób m.in. ASF czy grypy ptaków.
Jaka procedura po zgłoszeniu?
GIW podkreśla, że do czasu przybycia urzędowego lekarza weterynarii hodowca powinien:
- pozostawić zwierzęta w miejscu ich przebywania i niewprowadzania tam innych zwierząt;
- uniemożliwić osobom postronnym dostępu do pomieszczeń lub miejsc, w których znajdują się zwierzęta podejrzane o zakażenie lub chorobę, lub zwłoki zwierzęce;
- wstrzymania się od wywożenia, wynoszenia i zbywania produktów, w szczególności mięsa, zwłok zwierzęcych, środków żywienia zwierząt, wody, ściółki, nawozów naturalnych i innych przedmiotów znajdujących się w miejscu, w którym wystąpiła choroba.
Po przyjeździe do gospodarstwa lekarza weterynarii hodowca ma ponadto obowiązek:
- udostępnienia organom Inspekcji Weterynaryjnej zwierząt i zwłok zwierzęcych do badań i zabiegów weterynaryjnych, a także udzielania pomocy przy ich wykonywaniu;
- udzielania organom Inspekcji Weterynaryjnej oraz osobom działającym w imieniu tych organów wyjaśnień i podawania informacji, które mogą mieć znaczenie dla wykrycia choroby i źródeł zakażenia lub zapobiegania jej szerzeniu.
Zapomoga za padnięte zwierzę - kiedy przysługuje?
Hodowcy, który dopełnił obowiązku zgłoszenia podejrzenia przysługuje ze środków budżetu państwa zapomoga za zwierzę, które padło z powodu zachorowania na chorobę zakaźną zwierząt podlegającą obowiązkowi zwalczania zanim powiatowy lekarz weterynarii otrzymał informację o zgłoszeniu.
Co kontroluje Inspekcja Weterynaryjna?
Co zrobić, by kontrola Inspekcji Weterynaryjnej przebiegła sprawnie? Podpowiadamy, jak przygotować dokumenty, chlewnię, pasze i zwierzęta poniżej!
Źródło: GIW