Szczególnie zwracana jest uwaga na zmniejszenie emisji azotu i amoniaku do środowiska. Wdrożone dyrektywy nie przewidują żadnych rekompensat, a więc oczekuje się od producentów świń utrzymania dotychczasowych wyników produkcyjnych przy spełnieniu nowych wymogów w zakresie emisji zanieczyszczeń do środowiska. Realizacja tego celu możliwa jest poprzez bardziej precyzyjne żywienie dopasowane do genotypu i zapotrzebowania pokarmowego zwierząt oraz poprzez zastosowanie dodatków paszowych podnoszących strawność pasz. Wśród dodatków powszechnie już przyjęły się fitazy oraz enzymy rozkładające polisacharydy nie skrobiowe. Poszukuje się dalszych możliwości zmniejszenia emisji azotu do środowiska przy jednoczesnej poprawie ekonomiki tuczu.
Przeprowadzone w Uniwersytecie Guelph badania wskazały, że dodatkiem takim może być produkt oparty o ekstrakt pofermentacyjny Bacillus licheniformis wraz z innymi związkami wspomagającymi trawienie białka u świń - Aminoreach®. W toku prac opracowano matrycę pokarmową definiującą o jaką wartość wzrasta nam strawność wybranych składników pokarmowych zwłaszcza aminokwasów przy jego zastosowaniu. Przeprowadzone badania wskazały, że dodanie Aminoreach® do mieszanek dla warchlaków i tuczników umożliwia zmniejszenie kosztu surowcowego pasz poprzez obniżenie zawartości białka w mieszance (zmniejszenie ilości drogich surowców wysokobiałkowych jak poekstrakcyjna śruta sojowa). Mieszanki takie zastosowane w tuczu w miejsce dotychczasowych zapewniały utrzymanie takich samych wyników produkcyjnych jak przyrosty i konwersja paszy.
Aminoreach® prowadzi także do zmniejszenia emisji azotu do środowiska. Co ważne doświadczenia i wdrożenia to potwierdzające przeprowadzono na typowych mieszankach komercyjnych zawierających w składzie fitazy oraz enzymy rozkładające polisacharydy nie skrobiowe. Ponadto Aminoreach® wpływa na zmniejszenie ilości niestrawionego białka w jelicie grubym ograniczając rozwój bakterii patogennych.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat intensywnego żywienia świń i przyszłości produkcji w Polsce i Europie? Zapisz się już dziś na Forum Rolników i Agrobiznesu. Liczba miejsc ograniczona!