StoryEditor

#HodowcyRazem apelują o wzmocnienie działań służb i ochronę polskiej produkcji zwierzęcej

W związku ze zwiększającą się presją niektórych chorób świń, bydła i drobiu, pojawiającymi się nowymi zakaźnymi chorobami zwierzęcymi, a także zagrożeniem wystąpienia na terenie Polski kolejnych, członkowie inicjatywy #HodowcyRazem apelują do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Głównego Lekarza Weterynarii o wzmocnienie działań związanych z zapobieganiem ich rozprzestrzeniania się oraz skutkom rosnącego zagrożenia tymi chorobami.

03.02.2025., 16:00h

Wszyscy z niepokojem słuchamy o kolejnych doniesieniach o chorobach zakaźnych trapiących europejską, w tym polską produkcją zwierząt. Teraz to właśnie choroby wydają się rozdawać karty na międzynarodowych rynkach, dlatego rośnie niepewność i niepokój hodowców.

Osiem największych organizacji zrzeszonych wokół inicjatywy #HodowcyRazem, a są to POLSUS, POLPIG, Polska Federacja Rolna, Krajowa Rada Drobiarska-Izba Gospodarcza, Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, Polski Związek Hodowców i producentów Bydła Mlecznego, Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj oraz Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, wystąpiło z gorącym apelem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Głównego Lekarza Weterynarii.

Apel do ministra Siekierskiego i GLW

Czytamy w apelu:

W obliczu rosnącego ryzyka związanego z występowaniem zakaźnych chorób zwierzęcych apelujemy o wzmocnienie działań mających na celu zapobiegania im oraz zwalczanie i oferujemy nasze pełne współdziałanie i wiedzę – jako grupa 8 największych polskich organizacji zrzeszających krajowych hodowców zwierząt, posiadających ponad 30-letnie doświadczenie w prowadzeniu nowoczesnego chowu zwierząt w gospodarstwach stosujących najwyższe standardy utrzymania zwierząt o bioasekuracji i współdziałających blisko z zagranicznymi specjalistami w tych obszarach.

Jesteśmy w najwyższym stopniu zainteresowani, aby wspólnym wysiłkiem i skoordynowanych działaniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, służb weterynaryjnych i hodowców-praktyków zwiększać poziom bezpieczeństwa epizootycznego i zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób zwierzęcych, generujących olbrzymie koszty o straty, zarówno dla hodowców, jak i dla Skarbu Państwa. Mamy przy tym pełną świadomość uwarunkowań międzynarodowych związanych z obrotem zwierzętami i produktami zwierzęcymi w sytuacji wystąpienia chorób.”

Członkowie inicjatywy #HodowcyRazem deklarują swoją gotowość do współpracy i do wzięcia udziału w merytorycznym spotkaniu w celu omówienia sytuacji i zaproponowania konkretnych działań. Mają nadzieję na szybką informację zwrotną i zorganizowanie spotkania. O tym, jaki będzie rezultat wystosowanego apelu poinformujemy Was niezwłocznie.

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. luty 2025 19:01