Niemal każdego roku docierają do nas wstrząsające wieści o pożarach chlewni czy innych budynków inwentarskich, zakończone statystyką tysięcy martwych zwierząt i milionów złotych strat finansowych. Tym bardziej szokujący jest fakt, że płoną także nowoczesne i naszpikowane elektroniką (w tym systemami przeciwpożarowymi) obiekty.
Systemy alarmowe
Nowoczesne chlewnie mają elektronicznie sterowany sprzęt, pozwalający m.in. na automatyczne sterowanie klimatem. Warto doposażyć sterownik w opcję alarmowania w przypadku np. nagłego wzrostu temperatury. Takie sterowanie oferuje większość firm wyposażających chlewnie.
Czujnik dymu
Aktywny czujnik dymu Aspect Nitro oferuje firma Pellon. System zasysa powietrze z różnych miejsc chlewni, a w przypadku rozpoznania zagrożenia aktywuje alarm. Czujnik obsługuje dwie linie zasysające powietrze o długości 100 m. System składa się z aspiratora z wentylatorem, filtrami i dwóch komór do wykrywania dymu. Naturalnie występujące gazy są nie wzbudzają alarmu, jedynie dym. W identyfikacji dymu czujnik monitoruje zmiany ilości azotu w zasysanym powietrzu. Jak podkreśla producent pył nie ma wpływu na pracę czujnika. Pellon informuje, że Aspect Nitro jest bardzo czuły podczas pożaru we wszystkich typach materiałów (różne rodzaje dymu), z wyjątkiem czystego PVC, i zapewnia taką samą czułość działania w zakresie temperatur od -40 do +40°C.
Szybkie gaszenie
W kontekście pożarów wywołanych przez awarię elektryki, interesująca jest oferta firmy Wtórplast z Bielska Białej, dystrybutora produktów gaśniczych Fipron. Pozwalają one na zbudowanie systemów zapobiegania pożarom. Zawarty w produktach Fipron (przewody, plastry) środek gaśniczy „oczekuje” w miejscu ryzyka pojawienia się ognia, aby uaktywnić się już w pierwszej fazie pożaru. Po osiągnięciu temperatury aktywacji, powłoka mikrokapsułek pęka, a skoncentrowany pod wysokim ciśnieniem, płynny środek gaśniczy, zostaje uwolniony w postaci obojętnego gazu, który wypiera tlen z ogniska pożaru oraz gwałtownie chłodzi jego otoczenie.
Jak podkreśla dystrybutor, produkty warto instalować w miejscach, w których może powstać niebezpieczeństwo pojawienia się ognia, a w szczególności w miejscach trudno dostępnych i zamkniętych (skrzynki łączeniowe; rozdzielnice zasilania; szafy elektryczne; kanały kablowe; urządzenia niskonapięciowe; urządzenia elektryczne umieszczone w zamkniętej przestrzeni itp.).
Zdjęcie główne dzięki uprzejmości Michała Czubaka, dziennikarza Tydzień Ziemi Śremskiej
WIĘCEJ W MARCOWYM NUMERZE TOP AGRAR POLSKA W DODATKU TOP ŚWINIE