Pomoc jest finansowana z budżetu PROW 2014-2020 w ramach poddziałania „wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof”. Trzeba się pośpieszyć, bo liczy się kolejność wpływu wniosków do ARiMR.
Agencja na zwalczanie ASF w ubiegłym roku przekazała ok. 145 mln zł, czyli dwa razy więcej niż w 2017 roku. O odszkodowanie mogą ubiegać się rolnicy, którzy utracili co najmniej 30% świń po decyzji powiatowego lekarza weterynarii, który nakazał zabicie lub zniszczenie padłych świń w celu zwalczania ASF. Przyznane pieniądze rolnicy będą mogli wykorzystać na inwestycje rolnicze, które nie będą związane z produkcją świń. Wysokość wsparcia nie może przekroczyć limitu pomocy, który w ramach PROW 2014-2020 wynosi do 300 tys. zł na beneficjenta i gospodarstwo. Rekompensacie podlega do 80% kosztów kwalifikowanych.
Rolnikom dotkniętym klęskami żywiołowymi takimi jak: powódź, deszcz nawalny, susza, wiosenne przymrozki, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie ziemi, grad, huragan, lawina lub uderzenie pioruna będzie również przysługiwała pomoc finansowa. O wysokości poniesionych strat będzie decydować komisja powołana przez wojewodę. Poniesione straty w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich oraz rybach muszą wynosić min. 30% średniej produkcji rolnej.
StoryEditor
Poszkodowany rolniku złóż wniosek!
Do 28 czerwca hodowcy dotknięci klęskami żywiołowymi lub ASF mogą składać wnioski o pomoc finansową do oddziałów regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.