StoryEditor

Szykuje się duży wzrost eksportu mięsa z Brazylii w nadchodzącej dekadzie!

Jak prognozuje Sekretariat Polityki Rolnej Ministerstwa Rolnictwa Brazylii w 2034 r. ten kraj wyeksportuje niemal 12,7 mln ton wołowiny, wieprzowiny i kurczaków, czyli o prawie 28 proc. więcej niż szacowano wcześniej. Wielkość ta będzie stanowiła ponad 33 proc. całkowitej produkcji tych trzech rodzajów mięsa.

14.11.2024., 11:01h

Zdaniem tamtejszych ekspertów, oznacza to utrzymanie obecnej sytuacji. Z informacji Sekretariatu Polityki Rolnej brazylijskiego Ministerstwa Rolnictwa (SPA/MAPA) wynika, że eksport w 2024 roku wyniesie prawie 10 mln ton, co odpowiada nieco ponad 32 proc. całkowitej, tamtejszej produkcji wołowiny, wieprzowiny i drobiu. Tak więc szacowany w nadchodzącej dekadzie wzrost uczestnictwa w rynkach światowych powinien wynieść około 5 proc.

Wzrost produkcji i eksportu wieprzowiny!

W przypadku wieprzowiny przewidywany wzrost produkcji (o 27,5 proc.) jest również nieco większy niż przewidywany dla eksportu (+22,5 proc.). Udział w całkowitej produkcji pozostanie więc stosunkowo stabilny, w granicach 22 procent.

Tendencje produkcyjne i eksportowe mięsa drobiowego wskazują na bardzo podobny poziom wzrostu – odpowiednio o 28,4 proc. i 29,8 proc. Różnica zaledwie 1,4 pkt. proc. sprawi, że udział eksportu w ogólnej produkcji wzrośnie nie więcej niż o 1 procent.

Największe zmiany widoczne będą w przypadku brazylijskiej wołowiny. W tym roku odsetek przeznaczonej na rynki zagraniczne wołowiny ma wynieść około 35 proc. całkowitej produkcji. Za to w 2034 r. e...

Pozostało 48% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 09:01