Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o kolejnych dwóch ogniskach ASF, które wyznaczono w Wielkopolsce. Niestety wirus pojawił się ponownie w powiecie obornickim i gnieźnieńskim.
- 29 ognisko ASF wyznaczono w woj. wielkopolskim, w powiecie obornickim, w gminie Rogoźno w miejscowości Parkowo. W gospodarstwie utrzymywano 38 świń, znajduje się w strefie czerwonej.
- 30 ognisko ASF wyznaczono w woj. wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Kiszkowo, w miejscowości Ujazd. W gospodarstwie utrzymywano 127 świń. Gospodarstwo znajduje się również w strefie czerwonej.
Najgorsza sytuacja w Polsce jest nadal w woj. wielkopolskim. Na 30 ognisk, aż 18 wyznaczono w Wielkopolsce. Odbywają się tam spotkania m.in. z Wojewodą i Wielkopolskim Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii w sprawie ASF i bioasekuracji.
- Jeszcze przed pojawieniem się pierwszego ogniska ASF w Wielkopolsce (kwiecień 2020 rok) prowadziliśmy wspólnie z lekarzami weterynarii działania szkoleniowe dotyczące bioasekuracji. Razem z partnerami wyprodukowaliśmy także i rozprowadzaliśmy bezpłatnie wśród rolników tabliczki „STOP – Strefa bioasekuracji” - podaje Wielkopolska Izba Rolnicza.
Jak podkreślił z kolei wicewojewoda Jarosław Maciejewski Niestety w większości (8 na 10 przypadków) przeniesienie wirusa wynika z czynnika ludzkiego. Dlatego Izba zaznacza, że dlatego właśnie tak ważna jest edukacja, bioasekuracja i zwracanie uwagi na wiele szczegółów z nią związanych, jak np. dezynfekcja koszy na odpady po ich opróżnieniu przez firmy zajmujące się odbiorem śmieci. Podjęta została również decyzja o utrzymaniu grodzeń, które zostały utworzone jako bariera dla dzików w związku z ASF.
Na temat sytuacji w powiecie wągrowieckim, rozmawiamy z Przemysławem Kurantem, Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Wągrowcu.