Tym razem ognisko wyznaczono w powiecie wągrowieckim, w gminie Skoki, w miejscowości Potrzanowo. Utrzymywano tam 72 świnie. Jest to 31. ognisko ASF w tym roku i już 19. w Wielkopolsce. W tym województwie w samych ogniskach wybito 7267 świń, ale to jednak nie wszystkie zwierzęta, które należało wybić. Do listy dołączyły gospodarstwa kontaktowe i wybijane prewencyjnie.
- Inspekcja Weterynaryjna wdraża środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami wynikającymi z rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów objętych ograniczeniami, tj. obszaru zapowietrzonego i zagrożonego w promieniu 10 km wokół ognisk - wymienia GIW.
ASF w Wielkopolsce
Ogniska wyznaczono w powiatach poznańskim, obornickim, czarnkowsko-trzcianeckim, gnieźnieńskim, wągrowieckim i pilskim. Jednak strefa czerwona obejmuje również część powiatu chodzieskiego.
W strefie czerwonej stawki za tuczniki są o 20 do 30 gr/kg wagi poubojowej niższe. Największy dramat cenowy przeżywają hodowcy na obszarach zagrożonych i zapowietrzonych. Tam, o ile uda się w ogóle sprzedać tuczniki (muszą być zgody właściwych miejscowo powiatowych lekarzy weterynarii) stawki są dużo niższe. Obecnie jest to maksymalnie 7,25 zł/kg w klasie E, a w przypadku żywca jest to maks. 5,3 zł/kg netto.