Pogłowie trzody chlewnej w Danii spadło do najniższego poziomu w tym tysiącleciu. Według Krajowego Urzędu Statystycznego 1 lipca 2023 r. w tym kraju utrzymywano już tylko 11,0 mln świń, czyli o 1,17 mln zwierząt lub 9,6% mniej niż rok wcześniej. To jeden z powodów dla których Danish Crown ogranicza swoją produkcję. Spada również produkcja prosiąt do tuczu, co niestety nie pozostaje bez wpływu na polską produkcję, bo duńskie warchlaki są nadal drogie.
Danish Crown zamknie we wrześniu br. swoją rzeźnię w Ringstedt w Danii. Obecnie prowadzony jest tam ubój 45 000 świń tygodniowo. Jak podaje firma w komunikacie prasowym, wraz z zamknięciem DC zwolni około 1200 pracowników.
Siedziba Danish Crown w Randers
Restrukturyzacja jest wynikiem dwóch trudnych lat dla duńskiej produkcji wieprzowiny. Znaczący spadek pogłowia trzody chlewnej poddał w wątpliwość wydajność rzeźni Danish Crown. Dlatego firma zmienia obecnie swoją strategię z bycia globalnym dostawcą surowców na oferowanie produktów o wartości dodanej, takich jak boczek, sezonowane kiełbaski i półprodukty.
Inwestycje w innych rzeźniach
Realizując strategię „Feeding the Future in 2021” firma chce skupić się na większej wartości dodanej w przetworzonych produktach, zamiast na dalszym zwiększaniu uboju. Jak podkreśla dyrektor generalny Jais Valeur tylko w ten sposób firma może zapłacić swoim dostawcom konkurencyjne ceny za tuczniki.
Równocześnie z zamknięciem Ringstedt firma planuje w nadchodzącym okresie zainwestować 33,5 miliona w Horsens, Herning, Blans i Vejen oraz utworzyć około 300 nowych miejsc pracy. Zgodnie z planem duża część produkcji odbywającej się obecnie w Ringsted będzie w przyszłości realizowana w innych zakładach Danish Crown w Danii.
Pomoc zwolnionym pracownikom z UE
Rzeźnia Danish Crown (DC) otrzyma 1,9 mln euro pomocy z UE na rzecz swojej rzeźni w Sæby w Danii, która została zamknięta w ubiegłym roku. Pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji na rzecz Wysiedlonych Pracowników (EFG) i zostały niedawno zatwierdzone przez Komisję Budżetową Parlamentu Europejskiego.
Dania złożyła wniosek o wsparcie z funduszu na początku grudnia 2023 r. Jako uzasadnienie parlamentarzyści przyznali, że „duński sektor rzeźni znajduje się w kryzysie strukturalnym”. Ostateczne zatwierdzenie przez cały Parlament Europejski spodziewane jest podczas sesji plenarnej w Strasburgu w dniach 22–25 kwietnia.
Oprac. dkol na podst. topagrar.com