StoryEditor

Jak precyzyjnie rozsiać nawóz? Regulacja rozsiewacza i nie tylko

Nawozy cały czas są zbyt drogie w odniesieniu do aktualnych cen skupu płodów rolnych. Dlatego trzeba dołożyć wszelkich starań, aby wysiać je z jak największą precyzją. Jak to zrobić?
04.03.2024., 12:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Nawóz od wiarygodnego dostawcy
  • Przygotowanie rozsiewacza
  • Aplikacja pomocna w osiągnięciu precyzji
  • Rozkład poprzeczny nawozu
  • Praca na klinach
  • Siew graniczny
  • To, co najważniejsze

Pierwszymi pracami do wykonania po zimie będzie rozsiew nawozów. Ze względu na ich wysokie ceny, trzeba dołożyć wszelkich starań, aby granule rozsiać na polu jak najdokładniej. Jednak samo wyregulowanie rozsiewacza zgodnie z tabelami wysiewu producenta rozsiewacza nie wystarcza. Trzeba mieć świadomość, że tabele, na których opieramy się podczas regulacji, tworzone były w niemal laboratoryjnych warunkach w halach nawozowych producentów rozsiewaczy.

Wystarczy, że właściwości fizyczne nawozu dostarczonego w tym roku do gospodarstwa będą nieco inne i możemy już zapomnieć o precyzyjnym rozsiewie. Jest kilka zasad, które warto wziąć sobie do serca i pamiętać o nich już na etapie składania zamówienia na nawóz.

Nawóz od wiarygodnego dostawcy

Jeśli jest to możliwe i ekonomicznie uzasadnione, kupuj nawozy sprawdzonych producentów. Staraj się kupować nawóz świeży i produkowany jak najbliżej twojego gospodarstwa. Wtedy jest szansa, że nawóz, który trafi na twoje podwórko, będzie mniej razy przeładowywany niż nawóz, który płynął z innego kontynentu i był kilkakrotnie przeładowywany w portach. Po czwartym, piątym przeładunku jakość nawozu spada.

image

Przykład nawozu niepoprawnie składowanego w porcie. Sklejone granule trudno wysiać rozsiewaczem, nawóz z trudem osuwa się przy mieszadle. Taki nawóz ma zupełnie inne właściwości, więc nie ma tutaj mowy o precyzyjnym wysiewie.

FOTO: Sierszeńska, Konieczka

Dobrym nawykiem jest sprawdzanie jakości dostarczonego do gospodarstwa nawozu. I nie chodzi tutaj tylko o zważenie pełnej i pustej ciężarówki. Kontrola nawozu, który przyjeżdża do gospodarstwa to nie powód do wstydu, przecież z każdej ciężarówki ziarna, która opuszcza gospodarstwo pobierane są próbki. Sprawdzenie jakości nawozu powinno rozpocząć się od kontroli wzrokowej, tj. czy nie jest zbrylony, czy nie jest wilgotny, czy nie ma w nim zbyt dużo pyłu. Warto dysponować sitami do nawozu i wykonać szybki test w czasie rozładunku ciężarówki.

Spakowany w worki nawóz najlepiej przechowywać w suchym miejscu. Większość nawozów jest mocno higroskopijnych i wiążą wodę z powietrza. Dlatego worki powinny być nieuszkodzone.

Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 15:59