StoryEditor

Polski rynek ciągników: Jak import z Białorusi wykończył Ursusa i inne marki?

Import ciągników MTZ Belarus uderzył w polskich producentów? Były prezes Ursusa ujawnia kulisy i tłumaczy, dlaczego jego zdaniem Ursus i inne firmy nie miały szans na rynku.

08.03.2025., 19:00h

Sejmowa komisja rolnictwa o ciągnikach MTZ Belarus

Podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa w dniu 5 marca br. podczas której dyskutowano nt. ciągników MTZ Belarus pojawił się Karol Zarajczyk, były prezes spółki Ursus S.A. Nie krył emocji, jednoznacznie wskazując, że import ciągników z Białorusi wykończył rodzime firmy produkujące ciągniki rolnicze.

Sprawdź też: Ardanowski: sprawa z Belarusami jest prosta! Rolnicy będą się odwoływać?

Polskie marki musiały walczyć, a Belarusy wjeżdżały bez przeszkód

– Miałem przyjemność zarządzać spółką Ursus, która walczyła wtedy o odzyskanie rynku, o odbudowę i to, co się wydarzyło w tamtych latach (od 2016 roku – od red.) jest ewidentnym systemowym działaniem wpuszczenia 7 tysięcy ciągników białoruskich. Kiedy mówimy o rocznej sprzedaży nowych 8 tysięcy sztuk. Mówimy tu o 7 tysiącach, czyli o rocznej sprzedaży ciągników nowych w Polsce – wskazywał były prezes Ursusa.

Następnie przypomniał, że ciągniki polskich marek takich jak Ursus, Crystal, Farmer czy Farmtrac w przeciwieństwie do MTZ musiały przechodzić bardzo kosztowne procesy homologacyjne. Było to szczególnie dotkliwe dla trzech pierwszych marek, za którymi stał relatywnie niewielki kapitał.

Zarajczyk: Bez dotacji Ursus nie miał szans na rynku

– W roku 2017 bardzo mocno naciskaliśmy czy prosiliśmy Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o dystrybucję dopłat. Dlaczego w ogóle te ciągniki (MTZ Belarus – red.) miały szansę się sprzedać w Polsce? Ponieważ nie były dostępne środki pomocowe. Nie było alokacja środków w tamtym okresie. […] W roku 2018 wynosiła 120% na tak zwane działanie czwarte, czyli te pieniądze, te dotacje, gdzie były kupowane ciągniki. Realizacja wniosków na 30 czerwca 2018 roku wynosiła 8%. Rynek spadł zupełnie – przypominał Zarajczyk.

Przypomniał także, że w latach 2016 i 2017 Ursus C-380 osiągnął 15-procentowy udział w swoim segmencie i 5-procentowy na rynku ciągników w ogóle, jednak bez dotacji nie miał szans na konkurowanie z ciągnikami zza wschodniej granicy.

– Ciągnik białoruski versus ten sam ciągnik spełniający normy to była różnica 40% jeśli chodzi o cenę dla rolnika – dodawał.

Podczas obrad komisji w kontekście sprzedaży ok. 7 tys. ciągników MTZ Belarus w Polsce od 2016 roku padła wartość 1 mld zł.

– Chciałbym, żeby Ursus wtedy dostał 200-300 milionów przychodów z tego tytułu. Chciałbym, żeby nie zapominać, co się stało. Crystala nie ma, Ursus ówczesny zbankrutował, został sprzedany ukraińskiemu inwestorowi za kwotę 74 milionów. Farmera nie ma – mówił Zarajczyk.

image

Ursus w nowych rękach: jakie plany ma ukraiński właściciel?

Zarajczyk: Państwo nie dało nam szans na uczciwą konkurencję

Na koniec 2017 roku homologacje (dla ciągników Ursusa – red.) wygasły. My musieliśmy zarejestrować te ciągniki na siebie i już bez dotacji sprzedawać jako używane, konkurując z Belarusami. Byłem w Ministerstwie Rolnictwa wielokrotnie na spotkaniach, apelowałem, żeby zrobić abolicję wtedy na te zarejestrowane Ursusy, które były nowe. Tylko musiały być zarejestrowane, bo homologacja wygasała 31 grudnia. Nie posłuchano nas – twierdzi biznesmen.

– W zupełnej indolencji państwa w tamtym czasie zawiodły starostwa, zawiodła służba celna i zawiodła dystrybucja środków unijnych. Bo nie mieliśmy szansy jako Ursus konkurować z białoruskimi traktorami – zakończył gorzko Zarajczyk.

Źródło: wrp.pl

Mateusz Wasak
Autor Artykułu:Mateusz Wasak
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. kwiecień 2025 21:50