StoryEditor

Donald Tusk wprowadzi stan klęski żywiołowej? Prezydent Duda na Dożynkach Prezydenckich o pomocy dla rolników

Premier Donald Tusk zleci przygotowanie rozporządzenia Rady Ministrów, które wprowadzi stan klęski żywiołowej. Co to oznacza dla przedsiębiorców i rolników?

16.09.2024., 07:11h

- Po konsultacji z odpowiednimi ministrami i służbami zleciłem przygotowanie rozporządzenia Rady Ministrów o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej - poinformował premier Tusk na platformie X. 

Stan klęski żywiołowej może być wprowadzony dla zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych lub awarii technicznych noszących znamiona klęski żywiołowej oraz w celu ich usunięcia - czytamy w ustawie z 18 kwietnia 2002 r. 

Jak podkreślił z kolei Jacek Siewiera, szef BBN to był dobry krok, który pomoże uruchomić odpowiednie środki i siły. 

- Stan klęski żywiołowej jest właściwym krokiem do uruchomienia sił, środków i finansowania w ramach mechanizmu europejskiego RescUE. Dobrze że zostały zadysponowane Brzegowe Stacje Ratownictwa SAR i dobrze że zbiornik Racibórz Dolny rozpoczął retencjonowanie fali. Skoro już wiemy że jest b. źle to czas by Bruksela pokazała swoją solidarność tak jak my to robiliśmy wielokrotnie w powodziach, pożarach i klęskach w UE - czytamy również na platformie X. 

image

"Woda większa niż w 1997 roku". Opolszczyzna zmaga się z powodzią - ludzie walczą o dobytek!

Przygotowanie projektu zapewne potrwa kilka dni, jednak warto wiedzieć co czeka przedsiębiorców i rolników na terenie, gdzie zostanie wprowadzony stan klęski żywiołowej, to obok stanu wojennego i wyjątkowego, jeden z najważniejszych stanów nadzywczajnych, który daje określone prawa i obowiązki ponad innymi ustawami. 

- Zleciłem ministrowi finansów przygotowanie środków na pomoc doraźną i usuwanie skutków powodzi. Minister ds Unii Europejskiej wystąpi o pomoc europejską. Nie zostawimy nikogo samemu sobie. Ministra obrony poprosiłem o skierowanie na tereny zagrożone dodatkowych sił - dodał Donald Tusk. 

Andrzej Duda o pomocy dla rolników

Z kolei podczas wczorajszych Dożynek Prezydenckich prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że zdaje sobie sprawę z tego, że "woda zabiera plony, które jeszcze pozostały na polach, których może jeszcze w wielu przypadkach nie zebrano. Woda niszczy gospodarstwa, niszczy mienie, niszczy perspektywę na najbliższe lata". 

- Polski rolnik wymaga wszechstronne opieki ze strony Państwa, dla nich musi się znaleźć wsparcie, dla nich musi się znaleźć bezpieczeństwo, pewnośc tego, że będą się oni mogli odbudować, odtworzyć, że wymagają odpowiednich nakładów i że to jest tak niezwykle potrzebne.(...) Proszę o to, aby te fundusze dla rolników się znalazły, zwałaszcza dla tych, którzy tak straszliwie ucierpieli w wyniku różnego rodzaju klęsk żywiołowych, a teraz w wyniku powodzi, która przesuwa się przez nasz kraj i prawdopodobnie będzie niszczyła kolejne gospodarstwa - mówił prezydent Duda. Podczas uroczystości prezydent Duda podziękował rolnikom za wieńce dożynkowe, ale także za pomoc sąsiedzką i rolników, którzy pomagają innym w czasie powodzi, a także Ochotniczym Strażom Pożarnym. 

Minister Siekierski o wypłacie środków dla rolników

Czesław Siekierski również uczestniczył dożynkach i zapewnił prezydenta Dudę o wsparciu rolników dotkniętych skutkami anomalii pogodowych. Minister podkreślił, że środki w ramach nadzwyczajnego wsparcia finansowego dla rolników poszkodowanych wskutek wiosennych przymrozków i gradobicia zostaną wypłacone do końca bieżącego roku, a w ramach przyszłorocznego budżetu zostanie wypłacone wsparcie dla rolników, którzy ponieśli straty wskutek suszy. Dla rolników dotkniętych stratami będzie też zwrot trzeciej i czwartej raty podatku rolnego.

– W związku z obecną sytuacją będą też kolejne straty i będą one analizowane. Będą więc dodatkowe koszty, które musimy umieścić w budżecie przyszłorocznym, a także w tegorocznym, aby pomóc tym, którzy ucierpią wskutek obecnej tragicznej sytuacji – zaznaczył minister Siekierski. Dodał, że budżecie trzeba ujmować środki na okresy wyjątkowe, tak aby była możliwość utrzymania produkcji rolnej, bo polscy rolnicy zapewniają nam wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe.

– Musimy mieć świadomość wyzwań, zagrożeń i niebezpieczeństw, jakie są przed rolnikami i jakiego w związku z nimi wsparcia będą mogą potrzebować – podkreślił minister Siekierski.

Co oznacza stan klęski żywiołowej dla przedsiębiorców? 

Wśród stanów nadzwyczajnych wyróżnia się stan wojenny, wyjątkowy i klęski żywiołowej, każdy z nich wymaga oddzieonego rozporządzenia, które może przyjąć jedynie Rada Ministrów lub może powstać takie zapotrzebowanie z inicjatywy wojewodów, ale za zgodą Sejmu RP. Taki stan wprowadza się na 30 dni, z możliwością przedłużenia na kolejne dni. W rozporządzeniu podany będzie obszar obowiązywania. Niekoniecznie musi obowiązywać całe zagrożone województwa, ale tylko pojedyncze gminy, które ucierpiały w wyniku powodzi. 

Takie rozporządzenie może umożliwiać m.in. wprowadzenie takich ograniczeń jak zawieszenie działalności określonych przedsiębiorców, nakaz lub zakaz prowadzenia działalności gospodarczej określonego rodzaju nakazanie pracodawcy oddelegowania pracowników do dyspozycji organu kierującego działaniami prowadzonymi w celu zapobieżenia skutkom klęski żywiołowej lub ich usunięcia, całkowita lub częściowa reglamentacja zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły, zakaz okresowego podwyższania cen na towary lub usługi określonego rodzaju, nakaz stosowania cen ustalonych na towary lub usługi mające podstawowe znaczenie dla kosztów utrzymania konsumentów. To tylko przykłady, bo na liście znajduje się jeszcze szereg działań, z których rząd może skorzystać. Jeżeli przedsiębiorca lub inny podmiot wymieniony w ustawie zobowiązany do określonego działania się z niego nie wywiąże podlega karze aresztu albo grzywny.

Stan klęski żywiołowej w rolnictwie

Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej ma również duże znaczenie dla rolników. Jest to ważne przede wszystkim dlatego, że wówczas jest możliwa nadzwyczajna pomoc m.in. dotycząca spłat kredytów, zapłaty podatku rolnego, braku konsekwencji za niewywiązanie się z kontraktów czy niewykonania zabiegów polowych, do których rolnicy zobowiązali się składając wnioski o dopłaty bezpośrednie. 

oprac. dkol na podst. businessinsider.com.pl/platforma X/MRiRW/prezydent.pl

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. wrzesień 2024 08:18