StoryEditor

Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Dla pracowników dodatkowe wynagrodzenie

W Sejmie do pierwszego czytania wpłynął projekt ustawy, której autorem są posłowie z Polski 2050, liberalizujący handel w niedzielę. Czy będą dwie niedziele handlowe w miesiącu?
16.05.2024., 12:14h

Dwie niedziele handlowe w miesiącu

Najważniejszą zmian proponowaną w nowelizacji jest dopuszczenie handlu w pierwszą i trzecią niedzielę każdego miesiąca zamiast ostatnich niedziel w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

Zobacz także: Niedziele handlowe w 2024 roku. Sprawdź, kiedy sklepy są otwarte!

Pojawiło się też doprecyzowanie związane z Bożym Narodzeniem i Wielkanocą. W tym pierwszym przypadku pracująca ma być pierwsza niedziela grudnia oraz dwie kolejne poprzedzające święto. W praktyce może to oznaczać, że wszystkie niedziele do świąt będą pracujące. Projekt zastrzega, że jeżeli niedziela wypadnie w Wigilię, będzie ona wolna od pracy.

W przypadku Wielkanocy handlowa będzie niedziela poprzedzająca święto, a jeżeli wypada ona jako pierwsza lub trzecia w miesiącu, zakaz nie będzie obowiązywał także tydzień wcześniej.

Dodatkowe wynagrodzenie za pracę w niedziele

Pomysłodawcy projektu chcą również, aby pracownicy dostawali dodatkowe wynagrodzenie za pracę w niedziele handlowe. Zapis mówi o „wynagrodzeniu w podwójnej wysokości”. Ponadto pracodawca ma być zobowiązany „zapewnić pracownikowi inny dzień wolny od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli”. Jeżeli nie będzie to możliwe, taki dzień wolny pracownik ma dostać do końca okresu rozliczeniowego.

Co jednak ciekawe, zmiana ta dotyczy tylko sklepów, w których handel zostanie niejako uwolniony. Na podwójną stawkę nie mogą liczyć np. pracownicy stacji paliw i całej reszty wyjątków, w których już teraz można handlować w niedzielę.

image

Będzie więcej niedziel handlowych w 2024 roku? Projekt ustawy trafił do Sejmu!

W projekcie zapisano też, że pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi co najmniej dwie niedziele wolne od pracy w miesiącu kalendarzowym. Przy takiej konstrukcji przepisów będzie to być może oznaczało konieczność zatrudnienia dodatkowych pracowników np. w grudniu, gdzie niedziel handlowych może być aż trzy.

Wiadomoscihandlowe.pl

Fot: canva

wiadomoscihandlowe.pl
Autor Artykułu:wiadomoscihandlowe.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 19:25