KRIR wystąpił do Czesława Siekierskiego, szefa resortu rolnictwa w kwestii dotyczącej opłat za czynsz dzierżawny nieruchomości wydzierżawionych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Do rolników trafiają pisma z wezwaniem do zapłaty czynszów dzierżawnych dla KOWR za użytkowane grunty. Zgodnie z obowiązującymi przepisami jest on naliczany w decytonach pszenicy w średniej cenie z ostatnich 11 kwartałów. Jak wiadomo, tylko ostatnie 3 kwartały oznaczały niskie ceny pszenicy, więc czynsze są naprawdę wysokie. Z wyliczeń GUS wynika, że jest to 117 zł/dt, jednak warto zaznaczyć, że obecna cena rynkowa wynosi około 70-80 zł/dt.
Obniżenie czynszu dzierżawnego o 30%
- W Polsce od dłuższego czasu widoczny jest brak dostępności ziemi rolniczej, co skutkuje ciągłym wzrostem kosztów zakupu oraz dzierżawy gruntów. Z tego powodu działki oferowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony rolników. W ostatnich latach dyskusja na temat zarządzania zasobami ziemi była ożywiona, zwłaszcza w kontekście trudności na rynkach rolnych, wynikających z pandemii oraz sytuacji na Ukrainie. Dodatkowo, obowiązująca wyliczona stawka czynszu oraz niezwykle niskie ceny pszenicy stwarzają dodatkowe wyzwania dla osób pracujących w rolnictwie. W świetle powyższego, Krajowa Rada zwraca się z apelem do Pana Ministra o obniżenie czynszu dzierżawnego o 30% w odniesieniu do aktualnych stawek czynszów dzierżaw, uwzględniając trwające trudności na rynkach oraz sytuację wojenną na Ukrainie - wyjaśnia KRIR.
Rolnicy z okręgu dolnośląskiego po otrzymaniu wezwań do zapłaty wysokich czynszów dzierżawnych z KOWR postanowili napisać wniosek do OT KOWR we Wrocławiu z prośbą umorzenie czynszu albo o wskazanie magazynu, gdzie można przywieźć pszenicę w zamian za zapłatę czynszu, ze względu na trudną sytuację ekonomiczną gospodarstw. Przygotowali nawet wzór wniosku i zachęcali innych rolników aby wysyłali tego typu pisma do OT KOWR.
oprac. dkol na podst. KRIR