W ubiegłym tygodniu w Zosinie zapadła decyzja: protestujący rolnicy spotykają się ponownie w Warszawie. Jest to strajk ostrzegawczy dla rządu. Jeśli nie zostaną podjęte żadne działania związane z realizacją postulatów, rolnicy zorganizują strajk generalny w środę 6 marca.
- Szanowni Państwo, dzisiaj podjęte zostały wspólne działania ponad podziałami, wszystkich organizacji rolniczych, OPZZ, Solidarność, itp. o wspólnym strajku w Warszawie Rolników, nie organizacji. Ponad podziałami! - mówił Adrian Wawrzyniak, rzecznik prasowy NSZZ Solidarność RI.
Trasa przemarszu rolników
Rolnicy w ramach protestu o godz. 11 rozpoczęli przemarsz z Placu Defilad pod Pałacem Kultury i Nauki pod Kancelarię Prezesa Rady Ministra.
Rolnicy będą przemieszczać się następującą trasą:
- ul. Emilii Plater,
- Aleje Jerozolimskie,
- Rondo de Gauelle‘a,
- ul. Nowy Świat,
- Plac Trzech Krzyży,
- ul. Wiejska,
- ul. Piękna,
- Aleje Ujazdowskie.
Nie będzie porozumień i zawieszenia protestu
Rolnicy nie zgadzają się na możliwość zawieszenia protestów w zamian za przyznanie rekompensat. Chcą rozwiązań systemowych, ustaw i uchwał wypracowanych przez urzędników polskich i europejskich.
– W przestrzeni publicznej pojawiła się informacja, jakobyśmy my, jako organizatorzy, umówili się z rządem na podpisanie jakiegoś porozumienia dzisiaj, które by miało zakończyć protesty w całej Polsce. Otóż jest to absolutna nieprawda! Nie ma żadnego porozumienia! – mówił w czasie rozpoczęcia demonstracji Wiesław Gryn z „Oszukanej Wsi” i Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego.
– Wczoraj w Brukseli spotkało się 27 ministrów rolnictwa UE. Nic nie ustalili. Jeśli tak będą pracować, to my nie zejdziemy z barykad – mówił Stanisław Barna, jeden z organizatorów strajku.
Rolnicy kontynuują przemarsz, do którego dołącza się coraz więcej osób, w tym Warszawiacy.
Rolnicy stoją już pod budynkiem Sejmu, gdzie w otoczeniu policji i przy barierkach czekają na organizatorów. Według informacji biura prasowego, Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotka się przedstawicielami związków, organizacji oraz stowarzyszeń rolniczych w gabinecie marszałkowskim.
Marszałek Sejmu oraz wicemarszałek Piotr Zgorzelski spotkali się z przedstawicielami rolników.
Kolumna wyruszyła w kierunku siedziby Kancelarii Premiera.