StoryEditor

Protesty rolników osłabiły realizację celów Zielonego Ładu. Ruszyło dochodzenie unijnego RPO zainicjowane przez aktywistów

Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO) ostrzega, że unijne dopłaty rolnicze, które są obwarowane założeniami WPR, nie wspierają Zielonego Ładu, tak jak ustalono pierwotnie. Rolnicze protesty wymusiły zmiany, a teraz RPO sprawdzi czy nie doszło do naruszenia zasad. Dochodzenie zainicjowały grupy aktywistów proekologicznych, które coraz bardziej angażują się rolnicze sprawy. Co to oznacza dla rolników?

01.10.2024., 13:40h

Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO) dokonał przeglądu unijnej reformy dopłat do rolnictwa i wskazał poważne braki w zgodności pomiędzy zachętami dla rolników a celami UE dotyczącymi ochrony środowiska.

Zobacz też: Ministrowie rolnictwa omawiają reformę WPR po 2027 r. Na co zwrócił uwagę Stefan Krajewski?

Reforma WPR z 2021 r. miała ograniczać emisje z rolnictwa

W 2021 r. Wspólna Polityka Rolna (WPR) przeszła kolejną reformę, której celem było dostosowanie rolnictwa do ambitnych założeń Zielonego Ładu. Nowe przepisy miały pomóc w ograniczeniu wpływu rolnictwa na środowisko, w szczególności zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, których źródłem jest także sektor rolniczy, wytwarzając 13% emisji. Z raportu ETO wynika jednak, że mimo ogromnych środków – 378,5 mld euro na lata 2021-2027 – unijne dopłaty nie spełniają w pełni tych oczekiwań.

ETO wskazuje luki w pomiarze wkładu rolnictwa w cele Zielonego Ładu

Kluczowym wnioskiem ETO jest fakt, że obecne wskaźniki i zachęty nie pozwalają na skuteczne mierzenie, w jakim stopniu rolnictwo przyczynia się do realizacji celów klimatycznych UE. Oznacza to, że choć WPR ma kluczową rolę w walce ze zmianami klimatu, to brak odpowiednich narzędzi i definicji powoduje, że postęp w tej dziedzinie pozostaje trudny do oceny.

- Nasza analiza przeprowadzona przez Komisję oceny zgodności planów (państw członkowskich) z celami Zielonego Ładu na 2030 r. pokazuje, że Komisja nie może – z wyjątkiem rolnictwa ekologicznego – zmierzyć zakresu ich wkładu, a zatem nie może sprawdzić, czy są one zgodne z celami – podsumował ETO.

Brak spójnych wskaźników w UE utrudnia monitorowanie postępów Zielonego Ładu

Jednym z głównych problemów, jakie wskazał Europejski Trybunał Obrachunkowy, jest brak spójnych metod pomiaru i wskaźników w poszczególnych krajach członkowskich. Definicje oraz sposoby oceny wyników różnią się w zależności od państwa, co utrudnia monitorowanie postępów w realizacji wspólnych celów. ETO podkreśla, że cele Zielonego Ładu nie zostały w pełni włączone do legislacji WPR, co dodatkowo komplikuje sprawę.

Warto zaznaczyć, że Komisja Europejska również nie wymagała od państw członkowskich dokładnego oszacowania wkładu rolnictwa w realizację celów Zielonego Ładu podczas planowania WPR.

- Cztery państwa członkowskie w naszej próbie wskazały na takie kwestie, jak brak wspólnych definicji i metod dokonywania takich szacunków – twierdzi raport ETO.

Dla rolników oznacza to brak jasności co do oczekiwań, jakie są stawiane w kontekście ochrony środowiska. Choć wiele z państw członkowskich prowadzi własne działania proekologiczne, brak wspólnych standardów sprawia, że osiągnięcie celów UE w zakresie klimatu staje się bardziej skomplikowane.

image

Kurs euro do dopłat bezpośrednich za 2024 rok niższy, ale nie tylko on decyduje o stawkach. Sprawdź!

Według ETO protesty rolników osłabiły zasady zrównoważonego rolnictwa

Unia Europejska przeznacza ogromne środki na wspieranie rolników, jednak ETO zauważa, że nie wszystkie działania zmierzają w odpowiednim kierunku. Niektóre z wprowadzonych zasad, które miały promować zrównoważone rolnictwo, zostały osłabione w wyniku protestów rolników. Przykładem jest zniesienie wymogów dotyczących ugorowania, czyli pozostawiania części gruntów odłogiem, oraz łagodzenie zasad płodozmianu.

Jak pisze Reuters, unijny rzecznik praw obywatelskich rozpoczął w tym miesiącu dochodzenie w sprawie tego, czy Komisja naruszyła własne zasady, zmieniając warunki finansowania WPR po złożeniu skargi przez grupę aktywistów środowiskowych ClientEarth i innych. ClientEarth pozywa również Niemcy za nieegzekwowanie unijnych przepisów dotyczących pestycydów.

Komisja Europejska stoi przed wyzwaniem, by stworzyć spójny system, który z jednej strony pozwoli na wsparcie rolników, a z drugiej zagwarantuje realizację celów klimatycznych.

Na podst. Reuters

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. listopad 2024 18:48