Komisja Europejska zaproponowała na początku roku przeniesienie wilka z kategorii „ściśle chronionej” do kategorii „chronionej”.
Ambasadorowie państw członkowskich UE głosowali dzisiaj za przeniesieniem wilka kwalifikowaną większością głosów w tak zwanym Komitecie Stałych Przedstawicieli w Brukseli. Decyzja musi teraz zostać oficjalnie potwierdzona przez Radę Ministrów UE, ale jest to uważane za formalność.
Jak dotąd KE nie uzyskała kwalifikowanej większości wśród państw członkowskich popierających jej wniosek. Inne zwierzęta, takie jak niedźwiedzie, bobry i gęsi, mają pozostać pod ścisłą ochroną. Komisja Europejska zapewniła o tym niemiecki rząd.
Pierwszą konsekwencją tej decyzji jest to, że UE złoży wniosek do Stałego Komitetu Konwencji Berneńskiej o obniżenie statusu ochrony wilka. Taki wniosek ma jednak szanse powodzenia, gdyż UE była do tej pory głównym przeciwnikiem tego pomysłu.
Czy Komisja zajmuje się dyrektywą siedliskową?
Aby obniżyć status ochrony wilka w UE, Komisja Europejska musiałaby zaproponować zmianę dyrektywy w sprawie flory, fauny i siedlisk (dyrektywa siedliskowa). Zmiana Konwencji Berneńskiej jest warunkiem wstępnym dla UE do obniżenia ochrony wilka w Dyrektywie Siedliskowej.
Niemiecki minister rolnictwa Cema Özdemira (Zieloni), uważa, że decyzja państw członkowskich UE jest „dobrą wiadomością dla hodowców bydła wypasanego w Niemczech”.
- Obniżając status ochrony, możemy działać bardziej elastycznie w przypadku problematycznych wilków i lepiej chronić nasz wypasany inwentarz - mówił w środę Özdemir.
Jaka jest propozycja KE?
KE proponuje, że wilk nie powinien być już uważany za „ściśle chroniony”, a jedynie „chroniony”. Obniżenie statusu oznaczałoby, że drapieżnik ten stałby się łowny. Komisja zamierza złożyć wniosek o obniżenie statusu ochrony na spotkaniu stron Konwencji Berneńskiej 4 grudnia. Oczekuje się, że wniosek uzyska większość. Zmiana Konwencji Berneńskiej jest warunkiem wstępnym dla UE do dostosowania Dyrektywy Siedliskowej i zmniejszenia ochrony wilków w prawodawstwie UE dotyczącym ochrony gatunkowej.
Inne gatunki zwierząt również powinny mieć zmieniony status ochrony
Norbert Lins (CDU) z kolei wzywa Komisję Europejską do obniżenia standardów ochrony także dla innych gatunków, takich jak bobry, kormorany i gęsi. Mówi się, że Komisja zapewniła niemiecki rząd, że w następnej kadencji nie będzie propozycji obniżenia ochrony innych gatunków zwierząt.
Co to oznacza dla rolników?
Z opublikowanej w grudniu 2023 r., analizy wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat populacja wilków znacząco wzrosła i zajmuje coraz większe terytoria. Jak wymienia KE w 23 państwach członkowskich UE żyje ponad 20 000 wilków, których populacja i zasięg się powiększają. Ekspansja populacji wilka doprowadziła do narastających konfliktów i szkód w hodowli zwierząt.
- Komisja Europejska zaproponowała zmianę statusu wilków z "ściśle chronionych" na "chronione" w oparciu o nowe dane dotyczące zwiększonej populacji i skutków jakie wyrządzają wilki, szczególnie w zwierzętach gospodarskich. Zmiana zapisu pozwala na większą elastyczność ochrony w poszczególnych krajach UE. To najwyższy czas żeby zmienić prawo co do zakresu ochrony oraz sposobu szacowania szkód i wypłaty odszkodowań za szkody wyrządzane przez wilki – komentował w grudniu 2023 Jacek Zarzecki, prezes PZHiPBM.
Nasz autor: Konstantin Kockerols