StoryEditor

Zielony Ład na celowniku. Rolnicy i Solidarność na proteście w Warszawie

Ponad 200 tysięcy osób zebrało się dzisiaj w Warszawie, by wyrazić sprzeciw wobec Zielonego Ładu. Protest, zorganizowany przez “Solidarność”, przyciągnął uwagę całego kraju.
10.05.2024., 14:19h

W dniu 10 maja w Warszawie rozpoczął się protest, zorganizowany przez NSZZ "Solidarność" oraz Rolniczą "Solidarność". Strajk ten zgromadził liczne grono zarówno związkowców, jak i rolników, którzy wyrazili swoje niezadowolenie wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, znaną jako Zielony Ład. Organizatorzy protestu przewidują udział ponad 200 tysięcy osób.

Mapa protestu

Protest rozpoczął się o godzinie 12:00 na placu Zamkowym. Demonstranci, wyrażając swoje obawy i postulaty, przejdą pod budynek Komisji Europejskiej, a następnie w kierunku Sejmu, gdzie rolnicy mieli spotkać się z marszałkiem Sejmu. W trakcie marszu uczestnicy przemierzą ulice Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Świętokrzyska, Marszałkowska, a także Rondo Romana Dmowskiego oraz Aleje Jerozolimskie. Według zapowiedzi organizatorów protest ma się skończyć na ulicy Wiejskiej 4/6/8 o godzinie 22:00.

image
Protest rolników w Warszawie 10 maja. Gdzie będzie strajk? [MAPA]
FOTO: Maps Google, TPR

W ramach protestu związkowcy planują zbierać podpisy pod petycją domagającą się referendum w sprawie Zielonego Ładu. Tymczasem rolnicy tradycyjnie rozdawali swoją produkcję między innymi w postaci jabłek z własnych gospodarstw.

Zobacz też: Rolnicy wrócili z protestami: strajk w Warszawie i Szczecinie, blokada DK-19

Hasła, które pojawiły się podczas protestu: "Precz z Zielonym Ładem", "***** Zielony Ład", "UE Zielone Łady są to życia zagłady", "Wieś – Warszawa wspólna sprawa" i wiele innych.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, punktem końcowym trasy marszu protestujących będzie budynek Sejmu, gdzie rolnicy chcieli się spotkać z marszałkiem Szymonem Hołownią. Natomiast trzeba zaznaczyć, że przed rozpoczęciem dzisiejszego strajku rolników pod Sejm powróciły bramki, a spotkanie z marszałkiem nie będzie możliwe.

Natomiast, jak widać protest przyciągnął uwagę nie tylko rolników. Dla niektórych osób takie wydarzenie jest idealnym miejscem dla przeprowadzenia kampanii wyborczych.

OOPR wspiera marsz w stolicy Polski

Demonstracja ta uzyskała wsparcie ze strony Oddolnego Ogólnopolskiego Protestu Rolników (OOPR), który podkreślił znaczenie każdej inicjatywy sprzeciwiającej się wprowadzaniu rozwiązań, które mogą negatywnie wpływać na sektor rolniczy. OOPR, choć nie uczestniczy bezpośrednio w demonstracjach, wyraził przekonanie, że społeczeństwo powinno być świadome rzeczywistych skutków Zielonego Ładu.

- Wierzymy, że tylko poprzez otwartą dyskusję i zaangażowanie społeczne możemy osiągnąć rozwiązania korzystne dla wszystkich stron, w szczególności dla rolników, którzy są niezmiernie ważni dla bezpieczeństwa żywnościowego i ekonomicznego kraju – czytamy w komentarzu Oddolnego Ogólnopolskiego Protestu Rolników (OOPR), który był nadesłany do naszej redakcji.

Protest ten jest wyrazem głębokiego niezadowolenia rolników i związkowców, którzy uważają, że polityki klimatyczne UE mogą mieć negatywny wpływ na ich codzienne życie i działalność. Wierzą oni, że tylko poprzez otwartą dyskusję i zaangażowanie społeczne możliwe jest osiągnięcie rozwiązań korzystnych dla wszystkich stron, szczególnie dla rolników, którzy odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego kraju.

oprac. mkh

image

Sukcesy i klęski: izbowcy podsumowali 20-lecie Polski w Unii Europejskiej

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. listopad 2024 03:43