StoryEditor

Autonomiczny robot do usuwania chwastów w buraku cukrowym

W Polsce i w Niemczech jest obecnie testowany najnowszy robot do odchwaszczania pól buraków cukrowych. Jest wyposażony w system rozpoznający rośliny, przez co skutecznie eliminuje chwasty.
02.05.2024., 09:20h

Nowoczesne usuwanie chwastów

Na nowoczesne i innowacyjne metody uprawy i usuwania chwastów na plantacjach buraka cukrowego stawia Pfeifer & Langen Polska.

Zobacz także: Szkodniki buraka cukrowego – czym pryskać na mszyce, śmietkę i szarka?

Pierwsze odchwaszczanie przy pomocy urządzenia, które korzysta z kombinacji metod mechanicznych i chemicznych, rozpoczęło się w rejonie uprawy buraków na polach w Manieczkach, Żydowie i Gniewkowie. Są to prace testowe.

– Ostatnie trzy lata zajmowaliśmy się ulepszaniem technologii i systemu obsługi. Urządzenie ma cztery silniki elektryczne o stosunkowo małej mocy, ale dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym swobodnie porusza się po każdym polu – mówi Maciej Grobelny, Menadżer ds. agrotechnicznych i kluczowych interesariuszy Pfeifer & Langen Polska.

Maszyna ma wbudowane kamery, które rozpoznają rzędy buraków, jest odpowiednio prowadzona i eliminuje chwasty mechanicznie w międzyrzędziach, a także w rzędach buraków.

Precyzyjny zabieg chemiczny

Zamontowane specjalne czujniki umożliwiają również wykonanie precyzyjnego punktowego zabiegu chemicznego o powierzchni 10 na 20 cm w najbliższym otoczeniu buraka.

- Takie rozwiązanie w porównaniu do tradycyjnych metod zwalczania chwastów pozwala zredukować o ponad 70 proc. zużycie środków ochrony roślin – podkreśla Maciej Grobelny.

image

Produkcja cukru zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju

Jak obsłużyć takiego robota?

Obsługujący robota musi przede wszystkim wyznaczyć granice pola i po zaprogramowaniu uruchamia maszynę w trybie autonomicznym. Kolejnym zadaniem jest raz na dobę uzupełnienie zbiornika paliwa i cieczy roboczej. Sam wydatek energii na hektar jest bardzo mały. W momencie, gdy akumulator potrzebuje doładowania, włącza się silnik generatora, który uzupełnia energię.

Sam moment użytkowania maszyny jest ważnym aspektem. Można to robić wyłącznie po wschodach buraka. Tylko w tym czasie urządzenie jest w stanie rozpoznać, gdzie znajduje się dokładnie roślina.

– Maszyna jest w stanie odchwaścić 70-80 ha powierzchni. Przez całą dobę pracuje sama. W ciągu 24 godzin może odchwaścić 6 - 7 ha – mówi Maciej Grobelny.

Polska jest także w czasie testów innych maszyn do zwalczania chwastów:

  • maszyna do mechanicznego usuwania chwastów, zasilana przez energię słoneczną,
  • inteligentny opryskiwacz,
  • pielnik z funkcją oprysku pasowego.

Bernat Patrycja

Źródło: Pfeifer & Langen Polska

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 21:34