StoryEditor

Co z opłacalnością uprawy buraka? Rolnicy planują ograniczyć produkcję! [REPORTAŻ]

Mimo dobrych plonów rolnicy planują ograniczać produkcję buraka cukrowego. Co wpłynęło na ich decyzję? Poznaj szczegóły w naszym reportażu o tegorocznej kampanii buraczanej.

W południowo-zachodniej Polsce kampania buraczana przebiega bardzo dynamicznie. W wielu miejscach surowiec już został zebrany, a tam, gdzie nadal trwają wykopki, rolnicy korzystają z dobrych warunków pogodowych. Jak oni oceniają plony?

Zobacz też: Jak zabezpieczyć pryzmę buraków cukrowych?

Trend opłacalności buraka się skończył!

Zdaniem Krzysztofa Tkacza z Top Farms Głubczyce wyniki są przyzwoite – plon jest na poziomie około 85 ton z hektara, przy polaryzacji około 16%. Rolnicy podkreślają jednak, że uprawa buraka staje się coraz mniej opłacalna.

- Przy obecnych informacjach, które płyną z rynku, wszystko wskazuje na to, że rentowność uprawy buraka cukrowego drastycznie spadnie. Na pewno będzie to skutkowało redukcją areału uprawy nie tylko u nas – mówi Krzysztof Tkacz, dodając, że w przypadku Top Farms Głubczyce wynika to również z ubywających gruntów.

Warto też zaznaczyć, że dla spółki Top Farms w Głubczycach priorytetową uprawą były ziemniaki, których areał firma będzie się starać utrzymać.

Chwościk mógł obniżyć polaryzację buraka cukrowego

Tegoroczna kampania buraczana była dla niektórych naprawdę wymagająca ze względu na problemy z chorobami i suszą. Na polach w rejonie grodkowskim chwościk szczególnie dał się we znaki. Mimo czterech oprysków choroba wpłynęła na stan liści, co mogło się odbić na zawartości cukru w korzeniach.

- Sierpniowa susza dodatkowo pogorszyła sytuację, choć wrześniowe deszcze pomogły burakom odbudować się – tłumaczy rolnik ze Starowic Dolnych Dariusz Gajewski.

image

SBR i Stolbur w buraku przynosi ogromne szkody w uprawie! 75 tys. hektarów ze stratami

Cukrownia wystawiła mniejsze limity zasiewów

Niektórzy rolnicy muszą zmniejszyć areał uprawy z powodu decyzji cukrowni. Krzysztof Jędrysek przyznaje, że redukcję wymusił zakład przetwórczy, który zmniejszył limity o 20%.

- Teraz nie chcieliśmy obniżać areału, ale cukrownia nam z automatu obniżyła o 20%, więc o te 20% w przyszłym roku planujemy mniejsze zasiewy. Natomiast jeżeli będzie możliwość zasiania tego areału, który mamy obecnie, to z chęcią byśmy go zasiali też po tych niższych cenach – mówi rolnik z Kozłówek.

Jak przebiega kampania buraczana w Kombinacie Rolnym Kietrz? Czy rolnicy zrezygnują z buraka z powodu spadającej rentowności? Obejrzyj nasz reportaż w całości!

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiuk
dziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Mariusz Drożdż
Autor Artykułu:Mariusz Drożdż
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. styczeń 2025 18:37