StoryEditor

Dobrać środek do chwastów w buraku cukrowym

Chłody, susza, upały – to czynniki ograniczające stosowanie herbicydów w uprawach buraka cukrowego, a bez efektywnego odchwaszczania nie ma szans na wysokie plony i dobrą jakość surowca. Niestety, ryzyko to zwiększa też malejąca liczba dozwolonych herbicydów.
Arkadiusz Filipczak, Monika Grzanka, prof. UPP dr hab. Łukasz Sobiech
14.03.2024., 10:34h

W uprawie buraka cukrowego konkurencja chwastów jest szczególnie wysoka. Z punktu widzenia ekonomicznego występowanie zachwaszczenia od fazy kiełkowania buraka do wytworzenia przez roślinę 6–8 liści powoduje największe straty plonu. Dobór odpowiedniej strategii odchwaszczania zależy jednak od panujących warunków pogodowych i składu gatunkowego chwastów. W kolejnych latach regulacja zachwaszczenia plantacji roślin okopowych będzie natomiast utrudniona. Jest to skutek nieodnowienia przez UE pozwolenia do stosowania triflusulfuronu metylu.

Samosiewy rzepaku

Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji UE 2023/2513 nie odnowiono zezwolenia na stosowanie triflusulfuronu metylu, a okres zużycia zapasów mija 20 sierpnia 2024 r. Ta substancja aktywna z grupy pochodnych sulfonylomocznika ma wysoką skuteczność zwalczania samosiewów rzepaku, rdestu ptasiego i plamistego oraz przytulii czepnej. Przy braku możliwości jej wykorzystania najniebezpieczniejszymi chwastami, m.in. w buraku cukrowym, mogą okazać się samosiewy rzepaku. Osypane nasiona rośliny oleistej długo zachowują zdolność kiełkowania i potrafią przetrwać w glebie nawet 10 lat. W takiej sytuacji jeszcze ważniejsze jest odpowiednie wykonanie uprawek pożniwnych, które efektywnie niszczą siewki rzepaku.

Zobacz także: Rekordowa kampania buraczana i Zielony Ład. Producenci cukru chcą rewizji założeń

W celu zwalczenia samosiewów można również wykorzystać glifosat, zarówno przed, jak i krótko po siewie buraków. Z kolei do zwalczania ww. chwastów można zastosować metamitron, który działa zarówno doglebowo, jak i nalistnie. W przypadku wystąpienia samosiewów rzepaku sprawdzi się także połączenie metamitronu z chinomerakiem. Dobrym rozwiązaniem chwastobójczym jest też lenacyl, pobierany przez korzenie chwastów. Relatywnie nową strategią w uprawie buraków cukrowych jest stosowanie mieszaniny tienkarbazonu metylu z foramsulfuronem. Należy jednak pamiętać, że można je stosować tylko dla tolerancyjnych odmian buraka i że są wykorzystywane m.in. do zwalczania samosiewów rzepaku. Nie sprawdzą się jednak, jeśli są to samosiewy odmiany odpornej na imazamoks (CL).

image
Buraki odchwaszczone przed siewem pozwalają lepiej rozwijać się młodym siewkom. Zwłaszcza, że jest to uprawa siana w szerokie rzędy, rośliny wschodzą dość długo i mają powolny rozwój początkowy.
FOTO:

Chwasty uciążliwe szarłat, rdestówka i komosa

W systemie dawek dzielonych połączenie metamitronu i lenacylu dobrze poradzi sobie uciążliwymi chwastami, tj. szarłatem szorstkim, rdestówką powojowatą i komosą białą. Wykorzystanie mieszaniny etofumesatu i fenmedifamu sprawdzi się podczas wystąpienia na plantacji, m.in. przytulii czepnej, rdestówki powojowatej oraz komosy białej. Ostrożeń polny, który jest chwastem uciążliwym na wielu polach, może być z kolei skutecznie zwalczany przez chlopyralid, natomiast fiołek pol-
ny przez metamitron. Połączenie dimetenamidu-P z chinomerakiem sprawdzi się natomiast, kiedy na plantacji wystąpią np. przytulia czepna czy blekot pospolity (tab. 1.).

image
substancje aktywne do stosowania w buraku cukrowym
FOTO: tap
Pozostało 70% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Arkadiusz Filipczak, Monika Grzanka, prof. UPP dr hab. Łukasz SobiechArkadiusz Filipczak, Monika Grzanka, prof. UPP dr hab. Łukasz Sobiech
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 17:45