Uprawa buraka cukrowego
W 2024 roku pod lupę zabrano buraki cukrowe z następujących województw pod kątem wirusów:
- -wielkopolskiego
- dolnośląskiego
- pomorskiego
- zachodnio-pomorskiego.
Zobacz także: UWAGA! Na plantacjach buraka pojawiły się przędziorki. Jak je zwalczyć?
W przeprowadzonym badaniu wykryto obecność:
- wirusa żółtaczki buraka (beet yellows virus, BYV),
- wirusa zachodniej żółtaczki buraka (beet western yellows virus, BWYV)
- oraz wirusa mozaiki buraka (beet mosaic virus, BtMV).
Wszystkie trzy wirusy przenoszone są przez mszycę burakową oraz mszyce brzoskwiniowo-ziemniaczaną. Mogą one powodować straty sięgające od 30 do nawet 50% plonu.
Co należy zrobić, jeżeli pojawi się zakażenie wirusem? Rośliny powinny być usunięte z pola, a także wykonać zabieg insektycydowy na mszycę.
Nowy wirus buraka w Polsce!
Dodatkowo dzięki badaniom wykryto obecność nowego wirusa w uprawie buraka w Polsce beet black scorch virus (BBSV). Za jego rozprzestrzenianie odpowiada grzyb Olpidium brassicae.
- Jak dotąd jego obecność potwierdzono w licznych krajach europejskich, takich jak: Niemcy, Francja, Włochy, Holandia, Hiszpania i Wielka Brytania. Uzyskane pierwsze wyniki badań serologicznych będą potwierdzane za pomocą metod molekularnych – podaje Platforma Sygnalizacji Agrofagów.
Chwościk najgroźniejszy – 80% strat plonu
W tym roku warunki pogodowe bardzo sprzyjały rozprzestrzenianiu się chwościka w buraku cukrowym. Pierwsze objawy chwościka były już widoczne w pierwszej połowie czerwca.
Objawy chwościka to przede wszystkim okrągłe, brunatnoczerwone plamki otoczone bordową obwódką. Niestety chwościk jest bardzo groźną chorobą i może spowodować straty w plonie sięgające nawet 80%.
Jeżeli choroba jest mocno nasilona to fragmenty liści, a potem i całe liście zaczynają zamierać. Wtedy tez roślina zaczyna przekładać energię na odbudowę ulistnienia, kosztem rozbudowy systemu korzeniowego i zgromadzenia w nim cukru.
Jak walczyć z chwościkiem?
O metodach walki z chwościkiem pisaliśmy m.in. TUTAJ:
Bernat Patrycja
na podst: Platforma Sygnalizacji Agrofagów
Fot: Klainowski