StoryEditor

Nie wapnować bezpośrednio pod buraka!

Wydawać może się, że powyższe stwierdzenie, aby nie wapnować bezpośrednio pod buraka cukrowego jest totalną bzdurą! Przecież burak – obok jęczmienia, lucerny i koniczyny czerwonej – jest w grupie gatunków najbardziej wymagających pod względem uregulowanego odczynu gleby. To jednak nie bzdura, ponieważ istota zakazu tkwi w słowie "bezpośrednio". Jak zatem wapnować pod gatunki wrażliwe?

29.10.2024., 13:35h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Przyczyny opóźnionego działania
  • Kiedy wapnować pod buraka?
  • Co jeśli są już oziminy?

Rzeczywiście burak, jęczmień, lucerna i koniczyna czerwona, to gatunki, które bardzo negatywnie reagują na zbyt niskie pH gleby. Zatem dlaczego nie wapnować bezpośrednio pod nie? Sprawa jest prosta – skuteczność zastosowanego wapna największa jest dopiero w drugim, a czasem nawet w trzecim roku od podania do gleby środka wapnującego. Wapno zastosowane po zbiorze przedplonu dla tych gatunków, czy jeszcze teraz – jesienią na przygotowane pod buraka pole, nie odda w pełni swojego dobroczynnego działania.

Zobacz także: Wygodny kalkulator opłacalności buraka – policz to sam!

Przyczyny opóźnionego działania

Przesunięta w czasie największa efektywność wapnowania wynika z co najmniej trzech przyczyn:

  1. odkwaszenie pod wpływem zastosowanego wapna to proces odbywający się przestrzeni całej tzw. warstwy ornej (roli). W przeciwieństwie do stosowanych nawozów mineralnych zawierających azot, fosfor, potas, magnez i siarkę, do których dążą korzenie roślin lub napotykają te składniki w czasie wzrostu, odkwaszenie musi być równomierne. W...
Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 16:55