StoryEditor

Niższa polaryzacja, ale wyższe plony buraków cukrowych – Podsumowanie kampanii buraczanej 2024

W 2024 roku plantatorzy buraków cukrowych odnotowali rekordowe plony, które sięgały nawet 100 ton z hektara. Pfeifer&Langen skupiło ponad 5 mln ton buraków.

16.01.2025., 12:44h

Rekordowe plony buraków cukrowych

Plantatorzy, którzy współpracowali z Pfeifer&Langen, odnotowali rekordowe plony buraków cukrowych. Sięgały one nawet 100 ton z hektara. W trakcie tej kampanii cukrownia skupiła w sumie ponad 5 milionów ton buraków.

Zróżnicowana polaryzacja buraków

W tej kampanii polaryzacja jest mocno zróżnicowana i waha się od 14% do ponad 18%. Przypomnijmy, że kampania buraczana rozpoczęła się w tym roku również wyjątkowo wcześnie. Już 22 sierpnia pierwsze buraki trafiły do cukrowni.

Zobacz także: Uprawa buraków cukrowych w Wielkiej Brytanii upadnie! Ostrzegają plantatorzy

– Warunki pogodowe wymusiły na nas zmiany w logistyce dostaw, aby zapewnić ciągłość pracy w cukrowniach – wyjaśnia Mirosław Paluch, dyrektor ds. surowcowych Pfeifer & Langen Polska.

Jak informuje cukrownia, plony buraków są wyższe niż w latach ubiegłych, a niektóre gospodarstwa osiągnęły rekordowe wyniki – ponad 100 ton z hektara.

– To pokazuje potencjał uprawy buraków cukrowych. Jednak musimy zwrócić uwagę na znaczne różnice w wynikach między gospodarstwami – podkreśla Mirosław Paluch.

Co obniża polaryzację?

Polaryzacja w tym roku, jak już wspomnieliśmy, jest mocno zróżnicowana, a głównymi czynnikami, które ją obniżały, było niezbilansowane nawożenie azotowe, a także silne porażenie chorobami grzybowymi we wrześniu.

– Doprowadziło ono do utraty rozety liściowej. Rośliny musiały ją odbudować kosztem zgromadzonego w korzeniach cukru – wyjaśnia Mirosław Paluch.

image

Uprawa buraka cukrowego – wyzwania na 2025 rok

Monitoring chorób grzybowych

Pfeifer & Langen wychodzi również naprzeciw potrzebom plantatorów i wzmacnia system wsparcia. W tym celu rozwija monitoring chorób grzybowych i szkodników, który połączony jest z szybkim informowaniem o potrzebie wykonania zabiegu.

-Szczególną uwagę cukrownia zwraca na bilansowanie nawożenia, zwłaszcza azotowego. – Zrównoważone nawożenie ma kluczowe znaczenie dla jakości surowca. Dlatego rozwijamy specjalne programy doradcze w tym zakresie – mówi dyrektor Paluch. Plantatorzy mogą również korzystać z usług uprawy gleby i siewu buraków.

– Profesjonalna uprawa to podstawa wysokiej jakości surowca. Nasze doświadczenie pokazuje, że gospodarstwa korzystające z nowych technologii osiągają lepsze wyniki – podkreśla Mirosław Paluch.

 

Bernat Patrycja

źródło: Pfeifer & Langen

Fot: Magdalena Szymańska

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 17:46