StoryEditor

Uprawa buraka cukrowego – wyzwania na 2025 rok

Po zakończonych zbiorach buraków cukrowych warto przyjrzeć się mijającemu sezonowi i zastanowić się jakie wyzwania i zmiany stoją przed plantatorami w nadchodzącym roku.

28.12.2024., 09:00h

Sezon buraczany 2024

W tym sezonie nie można pominąć anomalii pogodowych. Od samego etapu siewu, przywitała nas bardzo ciepła wiosna, która sprawiła, że rolnicy wcześniej rozpoczęli zabiegi herbicydowe. Natomiast długa i ciepła jesień, wydłużyła ochronę fungicydową.

Zobacz także: Polaryzacja buraków cukrowych - na jakim jest poziomie w tym sezonie?

Komosa, rumian i szarłat

- W przypadku zwalczania chwastów przeważnie potrzebne były 3, a w niektórych gospodarstwach aż 4 zabiegi herbicydowe. Problemy sprawiały komosa, samosiewy rzepaku czy chwasty ciepłolubne, takie jak rumian polny, maruna bezwonna i szarłat szorstki. Nawet na prawidłowo chronionych plantacjach dochodziło do ich ponownych wschodów, a zachwaszczenie często było bardziej intensywne niż rok wcześniej. Sytuacja ta dowodzi, że w buraku cukrowym potrzebne są modyfikacje stosowanych programów ochrony, żeby były one adekwatne do zmieniającej się dynamiki i intensywności występowania chwastów – czytamy w informacji Innvigo.

Mniej cukru w burakach

Nie tylko ochrona herbicydowa, ale również fungicydowa musiała zostać rozłożona w czasie. Chwościk w tym roku kompletnie nie odpuszczał i przyczynił się do powstawania największych strat.

W skutek zainfekowania chwościkiem roślina zużywa więcej energii na regenerację, co przekłada się na mniejszą zawartość cukru.

- Dość duża ilość opadów i wilgoci w glebie są czynnikami, które początkowo były korzystne dla buraków. Natomiast w okresie wczesnojesiennym zjawisko to przyniosło niepożądany efekt. W trakcie zbiorów, które rozpoczęły się już we wrześniu, rolnicy obserwowali, że choć plony z hektara są zauważalnie wyższe niż w minionych latach (np. 80 t/ha w porównaniu do 70 t/ha, osiągalnych wcześniej), to zawartość cukru jest niższa – ok. 14% polaryzacji. To dość duża różnica w stosunku do optymalnego wskaźnika, który powinien wynosić 17-18%. Oznacza to, że wyższe plony, ale niższej jakości w praktyce nie przełożą się na lepszy zysk - czytamy w informacji. 

image

Olejarka abisyńska, tzw. ramtil lub niger w wykorzystaniu na międzyplony

Mniej chemii do ochrony

W przyszłym sezonie zajdą także zmiany w ochronie buraka cukrowego.

W 2024 roku zniknął z rynku trilusulfuron metylowy.

-Zostały one wycofane ze sprzedaży w lutym 2024 roku, a termin ich zużycia minął 24 sierpnia. Dla plantatorów buraka cukrowego to zła wiadomość, ponieważ preparaty zawierające tę substancję aktywną, takie jak Solider firmy INNVIGO, bardzo dobrze sprawdzały się do zwalczania m.in. samosiewów rzepaku, chwastów rumianowatych i ograniczania komosy, czyli najbardziej problematycznych chwastów w buraku. Obecnie właściwie nie ma bezpośredniej alternatywy dla tej substancji. Przedstawiciele firmy INNVIGO deklarują, że opracowali technologię pozwalającą na skuteczną walkę z chwastami. Jak podkreślają, w tej sytuacji szczególnie istotne jest uwzględnianie w technologiach herbicydu Major 300 SL (chlopyralid), który istotnie zwiększa skuteczność zwalczania chwastów rumianowatych, rdestów i ostrożenia polnego - napisano. 

W kwestii ochrony przed szkodnikami, firma Innvigo ma dobrą wiadomość. Na rynek trafi nowy insektycyd. 

 – Nasz produkt będzie miał wiosenną rejestrację w burakach cukrowych na mszyce, a w zbożach na mszyce i wciorniastki. To dobrze skomponowany preparat – mówi Michał Filipowski, Menedżer ds. upraw rolniczych w INNVIGO. – Jeden ze składników działa powierzchniowo i zatrzymuje żerowanie szkodników, z kolei drugi przemieszcza się w roślinie systemicznie, zabezpieczając uprawy przed nalotami wtórnymi na ok. 10 dni, w zależności od warunków.

 

Bernat Patrycja

Fot: archiwum

Źródło: inf. prasowa. 

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. styczeń 2025 14:04