StoryEditor

Uprawa buraków cukrowych w Wielkiej Brytanii upadnie! Ostrzegają plantatorzy

Brytyjscy plantatorzy buraków cukrowych ostrzegają, że przemysł cukrowniczy na wyspie upadnie, jeśli wprowadzony zostanie całkowity zakaz stosowania kolejnych substancji czynnych.

Alfons Deter
09.01.2025., 14:36h

Zakaz interwencyjnych neonikotynoidów

Plantatorzy buraka cukrowego z Wielkiej Brytanii, podobnie jak w Polsce borykają się z wycofywaniem kolejnych substancji czynnych wykorzystywanych w ochronie.

Tym razem chodzi o wycofanie: klotianidyny, imidakloprydu i tiametoksamu. W przyszłości awaryjne zatwierdzanie tych neonikotynoidów nie będzie już możliwe.

Brytyjski Departament Rolnictwa (DEFRA) bada obecnie możliwości prawne w tym zakresie. Departament odpowiedzialny również za kwestie środowiskowe stwierdził, że plany te stanowią „ważny krok naprzód w wypełnianiu wyborczych zobowiązań dotyczących ochrony pszczół, motyli i ogólnie środowiska”.

Krajowy Związek Rolników (NFU) sprzeciwia się temu, że buraki cukrowe nie są roślinami kwitnącymi, więc nie przyciągają zapylaczy, takich jak pszczoły i motyle.

Ogromne straty w uprawie buraka - nawet 80%!

Stowarzyszenie zwraca również uwagę, że wirusowa choroba żółknięcia - Rizomania, doprowadziła w przypadku niektórych plantatorów buraków do strat w plonach sięgających 80%. W tym kontekście poprzedni rząd przez kilka lat z rzędu wydawał zezwolenia w sytuacjach nadzwyczajnych w oparciu o przewidywane ryzyko wystąpienia chorób.

Naukowcy z instytutu badań rolniczych Rothamsted Research w roku upraw 2024 oszacowali wskaźnik infekcji Rizomanią na 83%. Następnie DEFRA wydała zezwolenie w trybie pilnym na środek do zaprawiania buraków cukrowych Cruiser SB zawierający substancję czynną tiametoksam. Według NFU bez takiego zabiegu nasion buraków „prawdopodobnie stracona zostałaby duża część zbiorów”.

Naciski ze strony ekologów

Zaprawianie nasion było również dozwolone w poprzednich latach, choć w 2021 r. Cruiser SB nie był używany. W szczególności stowarzyszenia ekologiczne i pszczelarze wielokrotnie protestowali przeciwko zezwoleniom interwencyjnym. Działacze na rzecz ochrony przyrody twierdzą, że od 1900 roku zniknęła jedna trzecia populacji pszczół w Wielkiej Brytanii, a 13 z 35 gatunków pszczół występujących w Wielkiej Brytanii już wyginęło.

Jak ochrona buraka będzie wyglądać w 2025 roku?

NFU obawia się, że całkowity zakaz stosowania trzech neonikotynoidów stworzy „niepokojący” precedens dla procesu zatwierdzania w trybie nadzwyczajnym. Obecny proces opiera się na rygorystycznych przepisach, wyjaśnił przewodniczący zarządu NFU Sugar Michael Sly. Stosowanie zostanie zatwierdzone tylko wtedy, gdy wskaźnik infekcji wirusem przewidywany przez niezależny organ naukowy Rothamsted Research osiągnie próg ustalony przez firmę Defra.

Ważne jest, aby krajowy przemysł buraków cukrowych, zatrudniający ponad 9500 osób, miał dostęp do pestycydów niezbędnych do opłacalnej uprawy buraków tak długo, jak długo utrzymuje się zagrożenie ze strony wirusa.

Resort dał jasno do zrozumienia, że ​​wszystkie wnioski o awaryjne zatwierdzenie środków ochrony roślin na rok 2025 będą rozpatrywane zgodnie z obowiązującym prawem.

 

Alfons Deter topagrar.com

Fot: Marek Kalinowski

Alfons DeterAlfons Deter
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. styczeń 2025 17:01