StoryEditor

Dopłaty bezpośrednie i ekoschematy 2024: zaznaczyłeś system jakości QMP? Zobacz, co robić dalej KROK po KROKU

Hodowco jeśli zaznaczyłeś praktykę „system jakości QMP” w Ekoschemacie Dobrostan opasów/krów mamek musisz uzupełnić ważne dokumenty do 30 września. Sprawdź krok po kroku co zrobić, żeby dopłaty do QMP trafiły na Twoje konto.

01.08.2024., 14:33h

Wielu hodowców skusiło się na realizację praktyki „Systemy jakości” w kampanii dopłaty bezpośrednich, która zakończyła się w lipcu. Jednak nie wystarczy jedynie jej zaznaczyć, ale konieczne jest wyrobienie certyfikatu, który musi być dostarczony do ARiMR w terminie.

System jakości QMP – jakie następne kroki?

•          Powinieneś skontaktować się z jedną wybraną przez Ciebie firmą certyfikującą. Lista firm znajduje się TUTAJ.

•          Następnie zajmie się wszystkim firma certyfikująca i umówi się na wizytę inspektora, zakwalifikowanie konkretnej ilości sztuk bydła i wystawienie Certyfikatu QMP.

•          Następnie do 30 września 2024 r. trzeba załączyć certyfikat do wniosku o dopłaty poprzez e-Wniosek Plus.

•          Uproszczona lista dokumentów do wypełnienia dla jednostki certyfikującej przez hodowcę znajduje się TUTAJ:

•          Na każdym etapie hodowca może skontaktować się z doradcą ds. QMP z Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego (tel. 666 337 374)

Jakie korzyści będzie miał hodowca po uzyskaniu Certyfikatu QMP?

Otrzymasz dodatkowo 250 zł do krowy mamki i 130 zł do opasa. Ponadto rośnie liczba ubojni honorujących posiadanie certyfikatu QMP, dzięki czemu można uzyskać wyższą cenę w skupie za bydło. Poniżej lista zakładów:

  • OSI Poland FoodWorks
  • Zakład Mięsny Wierzejki
  • Zakład Przemysłu Mięsnego Biernacki Sp. z o.o.
  • Tender Meat Sp. z o.o.

Dodatkowo od 1 stycznia 2025 r. wszystkie duże dyskonty spożywcze, zakłady mięsne, banki i firmy ubezpieczeniowe będą objęte obowiązkiem raportowania ESG, według dyrektywy CSRD. To oznacza, że raporty muszą zawierać informacje na temat wpływu firmy na środowisko, społeczeństwo i zarządzanie. Podmioty te będą szukać możliwości redukcji emisji także po stronie rolników, a system QMP wychodzi naprzeciw tym wymogom i przygotowuje hodowców do wykorzystywania praktyk niskoemisyjnych.

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. listopad 2024 19:49