StoryEditor

Rada Sektora Wołowiny u ministra Siekierskiego. Są konkretne pomysły na rozwój branży!

Priorytetem dla Jacka Zarzeckiego, Jerzego Wierzbickiego i Jerzego Reya jest wprowadzenie nowego ekoschematu, dofinansowania do zakupu stada podstawowego bydła mięsnego oraz przywrócenie środków przeznaczonych na dobrostan zwierząt. Jaki efekt rozmów?

12.08.2024., 12:29h

Czesław Siekierski spotkał się z przedstawicielami Rady Sektora Wołowiny m.in. Jerzym Wierzbickim, prezesem Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego; Jackiem Zarzeckim, prezesem Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego oraz Jerzym Reyem, przewodniczącym Rady Związku Polskie Mięso. Przedstawiciele sektora omówili kluczowe kwestie dotyczących przyszłości sektora wołowiny, przedstawili postępy prac nad wdrożeniem Strategii Rozwoju Sektora Wołowiny „Polska Wołowina 2030” oraz celów długoterminowych.

image
Rada Sektora Wołowiny przygotowuje nową strategię. Co będzie zawierać i kiedy będzie gotowa?

Jakie są cele dla sektora wołowiny?

Przedstawiciele Rady Sektora Wołowego przedstawili zaplanowane na 2024 i 2025 rok cele krótkoterminowe.

- Są to przede wszystkim zmiany związane z wprowadzeniem nowego ekoschematu „Produkcja mięsa wysokiej jakości metodami niskoemisyjnymi” w ramach Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Jak podkreślali uczestnicy dzisiejszych rozmów nie tylko pozwoliłoby to na realizację celów środowiskowych, lecz także przyczyniłoby się do wzmocnienia pozycji rolników w łańcuchu dostaw oraz stopnia organizacji rolników. Przedstawiciele Rady apelowali również do ministra Siekierskiego o utrzymanie budżetu płatności dobrostanowych oraz o zwrot środków, które zostały przesunięte z ekoschematu dobrostan zwierząt do ekoschematu dotyczącego ugorowania - podaje resort rolnictwa. 

image
Spotkanie Czesława Siekierskiego z Radą Sektora Wołowiny
FOTO: gov.pl

Wymiana stada podstawowego

Przedstawiciele RSW zaznaczyli, że warto pochylić się nad dofinansowaniem wymiany podstawowego stada bydła mięsnego oraz rozwojem doradztwa techniczno-ekonomicznego. Dodatkowo zwrócili uwagę na konieczność rozwoju cyfrowego systemu zarządzania deforestacją, rozpoczęcia prac nad elektroniczną księgą leczenia zwierząt oraz integrację systemu weterynarii z bazami danych zakładów ubojów.

- Rozmawialiśmy o zmianie rozporządzenia w sprawie umożliwienia inwestycji w zakup żywych zwierząt w ramach KPS, o tym, żeby środki na ugorowanie, które zostały przesunięte z dobrostanu wróciły do produkcji zwierzęcej. Rozumiemy, że budżet nie jest z gumy, ale stoimy na stanowisku, że środki z ekoschematow zwierzęcych powinny być wykorzystane na produkcję zwierzęcą, gdyż to ona pozwala na zejście z nadwyżki zbóż paszowych, a także przesunięcie do produkcji roślinnej powinno mieć miejsce jedynie gdy są one niewykorzystane. Ponadto zaproponowaliśmy nowe rozwiązania związane z produkcją zrównoważoną. Bardzo się cieszymy, z deklaracji Pana Ministra, że wspólnie będziemy szukali dobrych rozwiązań pozwalających wzmocnić pozycję rolników, hodowców i producentów żywca wołowego. Jednocześnie poprosiliśmy o przeanalizowanie sytuacji związanej z karaniem rolników poprzez odebranie dopłat dobrostanowych za błędy wynikające z rejestracji w systemie IRZ Plus. Pamiętajmy, że ten system od stycznia 2023 r. wiele miesięcy nie funkcjonował prawidłowo i błędy wynikały nie z tego, że rolnik czegoś nie zrobił, ale z tego, że dane w systemie znikały. Chcemy żeby ARiMR zgodnie z ustaleniami z 2023 r. nie karała rolników za swoje błędy - komentuje spotkanie dla naszej Redakcji Jacek Zarzecki, prezes PZHiPBM.

Podkreślił, że ekoschemat dobrostan zwierząt okazał się sukcesem i coraz więcej rolników z niego korzysta. Przy okazji zwróciliśmy się do ARiMR o konkretne dane. 

Jak do propozycji odniósł się Czesław Siekierski? 

Minister Czesław Siekierski podkreślił, że resort rolnictwa stara się na bieżąco odpowiadać na postulaty sektora wołowiny.

image
Czesław Siekierski, minister rolnictwa
FOTO: gov.pl

– Wiele zmian, które wprowadzamy w rozporządzeniach, bierze się właśnie z potrzeby odpowiedzi na zmieniającą się sytuację w sektorze wołowiny oraz w rolnictwie – zaznaczył minister Siekierski. Dodał, że prowadzone będą dalsze, techniczne rozmowy na tematy zaprezentowane na dzisiejszym spotkaniu przez przedstawicieli RSW. 

– Musimy wspólnie zastanowić się nad tym, jakie mamy realne możliwości na zrealizowanie Waszych postulatów – podkreślił szef resortu rolnictwa.

oprac. dkol na podst. gov.pl

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2024 10:55