StoryEditor

Przerób rzepaku mocno zagrożony, a ceny stabilne. Co słychać w soi?

Pomimo, iż ten rok od początku charakteryzuje się dynamicznym wzrostem przerobu i handlu, to w tym sezonie wszystkie znaki wskazują na konieczność ograniczenia przetwórstwa. A jakie perspektywy i ceny dla soi?

20.09.2024., 07:52h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Ile Niemcy wyeksportowali biodiesla w I poł. 2024 r.
  • O ile wzrósł eksport a o ile import?
  • Które kraje kupują najwięcej biodiesla od Niemiec?
  • O ile rosną i ile wyniosą zbiory soi na świecie?
  • Jakie są zmiany w konsumpcji, eksporcie i zapasach końcowych soi?
  • Jakie są ceny soi?
  • O ile USDA skorygowało zbiory rzepaku w UE?
  • Ile rzepaku będzie musiała zaimportować Unia?
  • A jaki będzie spadek unijnych zapasów?
  • Ile kosztuje rzepak na Matifie?
  • Po ile rzeka kupują handlowcy i przetwórcy?

Rosnący przerób rzepaku od razu odbijał się na większej aktywności handlowej, tak działo się przez pierwszą połowę tego roku. Ten sezon wystartował jednak po zakończeniu okresu przemysłowej hossy rzepakowej i prognozy dotyczące bilansu surowca wskazują raczej, że nie da się utrzymać tak mocno rozkręconego handlu. Jesień to czas sojowych zbiorów, warto się przyglądnąć jej prognozom i cenom.

Ożywienie eksportu biodiesla z Niemiec

W 2024 r. pojawiły się oznaki ożywienia w unijnym handlu zagranicznym biodieslem. Eksport wzrósł w ciągu pierwszych sześciu miesięcy o prawie 16% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, podczas gdy import wzrósł o 24%. Według Federalnego Urzędu Statystycznego Niemcy wyeksportowały w pierwszej połowie 2024 r. około 1,7 mln ton biodiesla.

Najważniejszym partnerem handlowym Niemiec pozostaje Holandia, na którą przypada odpowiednio 47 i 52% całkowitego eksportu i importu. Wśród unijnych odbiorców niemieckiego biodiesla dominuje właśnie Holandia (783 tys. t), potem Belgia (356 tys. t), Polska (191 tys. t), Austria (46 tys. t) i Francja (38 tys. t). Najważniejszym krajem trzecim są Stany Zjednoczone, które w pierwszej połowie 2024 r. zaimportowały o około 46% mniej, do nieco poniżej 131 tys. ton.

Pozostało 74% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. styczeń 2025 16:39