Rosnący przerób rzepaku od razu odbijał się na większej aktywności handlowej, tak działo się przez pierwszą połowę tego roku. Ten sezon wystartował jednak po zakończeniu okresu przemysłowej hossy rzepakowej i prognozy dotyczące bilansu surowca wskazują raczej, że nie da się utrzymać tak mocno rozkręconego handlu. Jesień to czas sojowych zbiorów, warto się przyglądnąć jej prognozom i cenom.
Ożywienie eksportu biodiesla z Niemiec
W 2024 r. pojawiły się oznaki ożywienia w unijnym handlu zagranicznym biodieslem. Eksport wzrósł w ciągu pierwszych sześciu miesięcy o prawie 16% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, podczas gdy import wzrósł o 24%. Według Federalnego Urzędu Statystycznego Niemcy wyeksportowały w pierwszej połowie 2024 r. około 1,7 mln ton biodiesla.
Najważniejszym partnerem handlowym Niemiec pozostaje Holandia, na którą przypada odpowiednio 47 i 52% całkowitego eksportu i importu. Wśród unijnych odbiorców niemieckiego biodiesla dominuje właśnie Holandia (783 tys. t), potem Belgia (356 tys. t), Polska (191 tys. t), Austria (46 tys. t) i Francja (38 tys. t). Najważniejszym krajem trzecim są Stany Zjednoczone, które w pierwszej połowie 2024 r. zaimportowały o około 46% mniej, do nieco poniżej 131 tys. ton.