StoryEditor

Ceny zbóż: kolejny tydzień mija, a pszenica nadal niczyja

Pierwsze poświąteczne dni nie przynoszą ożywienia zarówno w cenach zbóż, jak i ruchu w skupach. Wstrzymywanie się rolników ze sprzedażą spowodowane jest kilkoma różnymi czynnikami, które hamują także decyzje o ewentualnych zmianach cenników na skupach.
05.04.2024., 08:26h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Kto faktycznie sponsoruje pomoc zbożową z Ukrainy dla Sudanu?
  • Jak dużo i po ile, a przede wszystkim na kiedy Arabia Saudyjska kupiła pszenice na ostatnim przetargu?
  • Po ile jest obecnie pszenica na Matifie?
  • Jak giełda Matif wycenia pszenice z nowych zbiorów?
  • Jaki jest ruch w krajowych skupach?
  • Co powoduje zahamowanie sprzedaży?
  • Jakie sa ceny pszenicy w skupie?
  • Które zboża staniały, a które podrożały?
  • Po ile jest owies?

W tym krótszym poświątecznym tygodniu zbyt wielu impulsów do jakiś większych zmian na zbożowym rynku doszukiwać się nie możemy. Zmienność cen na giełdach jest niewielka, a w rzeczywistym handlu brak ożywionego ruchu powoduje reakcję wtórną w postaci, braku chęci do bardziej aktywnego przyglądnięcia się swoim cennikom u skupujących.

Dar czy sprzedaż?

Z informacji medialnych nagłośnionych przez ukraińskie ministerstwo polityki agrarnej dowiadujemy się, że Ukraina wyekspediowała kolejny już statek z pomocą humanitarną do Sudanu. Tym razem jest to 14,6 tys. t mąki pszennej, która ma trafić w ramach akcji "Zboże z Ukrainy". Tak rozumiana pomoc jest organizowana przez Światowy Program Żywnościowy (WFM) pod auspicjami ONZ. Ten statek z dostawami mąki jest już kolejnym, bo poprzednio z Ukrainy do głodującej ludności Sudanu popłynęło już 7,4 tys. ton zmielonej pszenicy. Warto podkreślić, że w ramach tejże pomocy humanitarnej fundatorami tej konkretnej akcji nie była Ukraina, lecz Niemcy, które zaangażowały się finansując ten towar w kwocie 15 mln USD, resztę zakupów o wartości 23,8 mln USD sfinansowały: Belgia, Kanada, Czechy, Węgry, Irlandia, Holandia, Korea, Słowenia i Hiszpania. To właśnie te kraje finansujące zakup są więc faktycznymi darczyńcami, bo choć Ukraina zajęła się organizacją logistyki, to w istocie mąkę na pomoc dla Sudanu sprzedała.

Duży przetarg na przełom sezonów

W przetargu ogłoszonym w ostatnich dniach Generalna Dyrekcja Bezpieczeństwa Żywnościowego Arabii Saudyjskiej zakupiła łącznie 795 tys. t pszenicy.

Portami przeznaczenia były trzy destynacje na wybrzeżu Morza Czerwonego (Jeddah, Yanbu, Jizan) oraz port Damman w Zatoce Perskiej.

Zaakceptowano oferty, które gwarantowały dostawy w terminach od początku czerwca, do końca lipca, a więc wchodzimy już w sezon kolejny.

Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. listopad 2024 11:07