StoryEditor

Biologiczna ochrona upraw – nie zapomnij przesłać dokumentów do 30 września!

Ekoschematy, mimo, że są dodatkowo płatne, wymusiły na rolnikach dużo większą niż dotychczas biurokrację. Oprócz złożenia wniosku o dopłaty bezpośrednie, muszą prowadzić dokumenty dodatkowe oraz pilnować terminów ich przekazania do ARiMR. W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszy się ekoschemat Biologiczna ochrona upraw.

09.09.2024., 08:00h

Współczesne rolnictwo staje przed wieloma wyzwaniami, z których jednym z najważniejszych jest zapewnienie wysokiej wydajności produkcji przy jednoczesnym minimalizowaniu negatywnego wpływu na środowisko. W odpowiedzi na te potrzeby wprowadzono szereg narzędzi wspierających zrównoważone praktyki rolnicze, w tym tzw. ekoschematy, które promują ekologiczne i zrównoważone metody upraw.

Zobacz także: Zaliczki na dopłaty bezpośrednie 2024. Kiedy zostaną wypłacone?

Biologiczna ochrona upraw – na czym polega?

Biologiczna ochrona upraw to system ochrony roślin, który opiera się na naturalnych mechanizmach regulujących populacje szkodników. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod chemicznych, biologiczna ochrona wykorzystuje naturalnych wrogów szkodników, jak np. drapieżne owady, nicienie czy mikroorganizmy, które pomagają w zwalczaniu patogenów roślinnych. Przypomnijmy, że płatność do ekochematu Biologiczna ochrona upraw jest przyznawana za realizację wymogu zastosowania zabiegu ochrony roślin z wykorzystaniem biologicznej ochrony roślin przy użyciu preparatów mikrobiologicznych zgodnie z etykietą danego środka.

Warunek zastosowania biologicznego środka ochrony roślin uznaje się za spełniony, jeżeli został zastosowany co najmniej jeden zabieg ochrony upraw, przy użyciu biologicznego środka ochrony roślin. W przypadku gdy eliminacja danego agrofaga za pomocą biologicznego środka ochrony roślin okazała się nieskuteczna, dopuszcza się przeprowadzenie zabiegu chemicznym środkiem ochrony roślin.

image

Jakie herbicydy można stosować w integrowanej produkcji?

Preparaty mikrobiologiczne muszą być zarejestrowane jako środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu zezwoleniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Aktualny wykaz – rejestr środków ochrony roślin dostępny jest na stronie internetowej MRiRW pod linkiem: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/rejestr-rodkow-ochrony-roslin.

Dodatkowo na naszej stronie dostępna jest również wyszukiwarka wszystkich środków ochrony roślin .

Jaka jest płatność do ekoschematu?

Stawka płatności do ekoschematu „Biologiczna ochrona upraw” na bieżący rok wynosi 419,64 zł/ha. Jest to jeden z najwyżej płatnych ekoschematów, który jednocześnie można łączyć z innymi ekoschematami, z których do wyboru są takie jak:

  • Międzyplony ozime lub Wsiewki śródplonowe (524,45 zł/ha),
  • Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia (104,89 zł/ha lub 314,67zł/ha w przypadku wariantu z wapnowaniem),
  • Zróżnicowana struktura upraw (314,67 zł/ha),
  • Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji (209,78zł/ha),
  • Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo (314,67),
  • Uproszczone systemy upraw (419,56 zł/ha),
  • oraz Wymieszanie słomy z glebą (209,78).

Środek biologiczny - Nowa alternatywa dla produkcji rzepaku!

W ramach ekoschematu Biologiczna ochrona upraw za przeprowadzony zabieg ochrony roślin uznaje się również wysianie/wysadzenie nasion/bulw zaprawionych środkiem ochrony roślin zawierającym mikroorganizmy jako substancje czynne dopuszczone do obrotu na podstawie zezwolenia MRiRW. Oznacza to, że wysianie np. nasion rzepaku zaprawionego środkiem biologicznym kwalifikuje się już do płatności w ramach ekoschematu biologiczna ochrona upraw.  Nie jest wymagane zastosowanie dodatkowych biologicznych środków ochrony roślin w trakcie wegetacji rośliny, aż do momentu jej zbioru.

O czym powinien pamiętać rolnik w ramach tego ekoschematu?

Rolnik powinien złożyć poprzez aplikację eWniosekPlus albo do kierownika biura powiatowego Agencji - w terminie do dnia 30 września:

  • imienny dokument potwierdzający zakup biologicznego środka ochrony roślin, albo inny imienny dokument potwierdzający jego nabycie, w których wskazano, jaki środek ochrony roślin został nabyty oraz jego ilość,
  • rejestr zabiegów agrotechnicznych lub posiadane dokumenty zawierające informacje jakie zostały określone dla rejestru zabiegów agrotechnicznych.

image

Integrowana Produkcja – dla każdej grupy roślin potrzeba osobnego szkolenia?

 

Agata Stachowiak

Fot: Kalinowski

Agata Stachowiak
Autor Artykułu:Agata Stachowiak
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. listopad 2024 14:20