StoryEditor

Dobrostan zwierząt 2023: Kiedy poznamy stawki ekoschematów?

Nie tylko na rozporządzenie w sprawie dopłat do zbóż czekają rolnicy z niecierpliwością. Resort rolnictwa zapowiadał, że na początku kwietnia rolnicy, którzy składali wnioski w 2023 roku o przyznanie dopłat w ramach ekoschematu "Dobrostan zwierząt" poznają ich stawki, a ARiMR będzie naliczać i wypłacać pieniądze. Do 12 kwietnia nadal w tym temacie panuje cisza.
12.04.2024., 15:59h

Przyspieszenie wypłat płatności bezpośrednich

Dlatego Krajowa Rada Izb Rolniczych w dniu 10 kwietnia br. zwróciła się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego, aby ten podjął działania, których celem ma być przyspieszenie wypłat płatności bezpośrednich oraz rozdzielenia płatności za ekoschemat Dobrostan zwierząt od pozostałych płatności bezpośrednich.

Jak zaznaczono w piśmie, wyżej wymieniony ekoschemat, który jest realizowany w ramach płatności bezpośrednich, jest zbyt skomplikowany i przez to okres rozpatrywania wniosku jest wydłużony.

- Niska zaliczka i brak płatności bezpośrednich powodują zatory płatnicze, co komplikuje sytuację gospodarstw utrzymujących zwierzęta. Dlatego, uważamy, że ARiMR powinna wydawać dwie odrębne decyzje, tzn. o płatnościach bezpośrednich i o płatności dobrostanowej – czytamy w piśmie.

Załączniki do ekoschematu "Dobrostan zwierząt"

Przypominamy, że do czwartku 21 marca br. rolnicy musieli złożyć w ARiMR stosowne załączniki w zależności od wybranego wariantu ekoschematu „Dobrostan zwierząt” w ramach wniosków o dopłaty za 2023 rok. Dzień później mamy poznać oficjalne stawki płatności za poszczególne ekoschematy. Nieoficjalnie poznaliśmy je dzisiaj!

image

NIEOFICJALNIE: Znamy stawki płatności w ramach ekoschematu „Dobrostan zwierząt”!

Zmiany w dobrostanie zwierząt

Mamy kilka zasadnych zmian, upraszczających nieco biurokratyczną stronę dopłat, ale nie oznacza to wcale odejścia od wyjątkowo rozbudowanej dokumentacji wiążącej się, np. z realizacją ekoschematów. Jednak w ekoschemacie dotyczącym dobrostanu zwierząt mamy dwie ważne zamiany.

Po pierwsze jest to oddanie nowego wariantu, dotyczącego zwierząt utrzymywanych w dwóch krajowych systemach jakości:

  • system QMP dla bydła rzeźnego
  • i system QAFP dla świń, kurcząt brojlerów i indyków rzeźnych.

Zwierzęta utrzymywane zgodnie z wymaganiami tych systemów – co musi być potwierdzone przez jednostkę certyfikującą – będą mogły liczyć na dodatkowe płatności w ramach tego ekoschematu.

Po drugie doprecyzowano wymagania w zakresie obowiązku odbycia jednorazowego, bezpłatnego szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków u zwierząt. Każdy rolnik ubiegający się o płatności za dobrostan będzie musiał odbyć takowe szkolenie w terminie do 14 marca roku następującego po roku, a szkolenie będzie można zaliczyć w jednej z trzech dostępnych form:

  • w formie kursu online (samodzielnie poprzez dostęp online 24 godziny/7 dni w tygodniu),
  • poprzez uczestnictwo w webinarium online,
  • stacjonarnie.

Szkolenia będą prowadzone przez ośrodki doradztwa rolniczego.

 

Bernat Patrycja

Fot: Canva

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. listopad 2024 23:34