StoryEditor

Dofinansowanie do maszyn, a przekazanie gospodarstwa rolnego. Można skorzystać z programu?

Podczas naszego webinaru, który odbył się 29 października br., staraliśmy się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z naborem wniosków w programie Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu. Uczestnicy mogli też zadawać swoje pytania, na które właśnie odpowiadamy.

Przekazanie gospodarstwa, a dofinansowanie do maszyn

Pytanie, które pojawiło się podczas webinaru dotyczącego naboru wniosków na Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu, dotyczyło dofinansowania do maszyn rolniczych. Gdzie przypominamy, można dostać sumę nawet 200 tys. zł.

Pytanie uczestnika: Czy można skorzystać z programu, jeżeli planujemy się przekazanie gospodarstwa rolnego synowi?

Na pytanie odpowiedział nasz ekspert ds. dopłat bezpośrednich i Wspólnej Polityki Rolnej, doradca w dziale dotacji Grzegorz Ignaczewski:

- Tak, ale należy dopełnić kilku warunków. Po pierwsze, jeżeli przekazanie gospodarstwa nastąpiłoby w okresie pomiędzy złożeniem wniosku a przyznaniem pomocy, taki wniosek osoby przekazującej nie zostanie rozpatrzony i nie przejdzie na następcę. Zgodnie z regulaminem nie ma możliwości wstąpienia na miejsce wnioskodawcy do toczącego się postępowania w sprawie o przyznanie pomocy. Sytuacja zmienia się po przyznaniu pomocy, czyli zawarciu umowy z ARiMR - odpowiada Grzegorz Ignaczewski. 

Zobacz także: Rozwój małych gospodarstw 2023 i 2024: są korzystne zmiany terminów!

Natomiast jeżeli mamy przypadek zbycia całości lub częście gospodarstwa, w okresie pomiędzy zawarciem umowy a wypłatą płatności końcowej, nabywcy gospodarstwa albo jego części może zostać przyznana pomoc, na jego wniosek, po uprzednim zgłoszeniu przez beneficjenta ARiMR zamiaru zbycia gospodarstwa albo jego części, jeżeli:

  • nabywca, najpóźniej w dniu złożenia wniosku nabywcy spełnia warunki przyznania pomocy;
  • nie sprzeciwia się to istocie i celowi interwencji;
  • przez nabywcę zostaną przejęte zobowiązania związane z przyznaną pomocą;
  • środki finansowe z tytułu pomocy nie zostały w całości wypłacone.

- W takiej sytuacji beneficjent (czyli osoba przekazująca)  zgłasza zamiar zbycia gospodarstwa lub jego części za pomocą PUE wraz z uzasadnieniem i niezbędnymi dokumentami przed planowanym przekazaniem, a ARiMR, ustala, czy względy ekonomiczne uzasadniają zbycie gospodarstwa albo jego części w celu kontynuacji operacji i czy zbycie tego gospodarstwa nie jest sprzeczne z zapewnieniem trwałości operacji oraz informuje beneficjenta o warunkach ubiegania się o przyznanie pomocy przez nabywcę, w tym o okolicznościach faktycznych lub prawnych, wykluczających przyznanie pomocy. Jeżeli ARiMR wyrazi zgodę na planowane przekazanie, nabywca gospodarstwa może dokończyć realizację rozpoczętej przez przekazującego inwestycji i otrzymać wypłatę dotacji. 

image

Brona talerzowa do wymieszania obornika z glebą. Czy jest szansa na dofinansowanie bez produkcji zwierzęcej?

 

Bernat Patrycja, Grzegorz Ignaczewski

Fot: Sierszeńska

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
31. październik 2024 10:58