StoryEditor

Dopłaty 2024: nowy wariant dobrostanu. Dwie WAŻNE zmiany!

Mimo wielu oczekiwań i nadziei na uproszczenie systemu dopłat bezpośrednich, który zadebiutował w nowej odsłonie w ubiegłym roku, niewiele w tej kwestii się wydarzyło. Mamy kilka zasadnych zmian, upraszczających nieco biurokratyczną stronę dopłat, ale nie oznacza to wcale odejścia od wyjątkowo rozbudowanej dokumentacji wiążącej się, np. z realizacją ekoschematów. Jednak w ekoschemacie dotyczącym dobrostanu zwierząt mamy dwie ważne zamiany.
03.04.2024., 08:50h

Nowy wariant dobrostanu

W ekoschemacie dotyczącym dobrostanu zwierząt mamy dwie ważne zamiany, na które trzeba zwrócić uwagę. Po pierwsze jest to oddanie nowego wariantu, dotyczącego zwierząt utrzymywanych w dwóch krajowych systemach jakości:

  • system QMP dla bydła rzeźnego
  • i system QAFP dla świń, kurcząt brojlerów i indyków rzeźnych.

Zwierzęta utrzymywane zgodnie z wymaganiami tych systemów – co musi być potwierdzone przez jednostkę certyfikującą – będą mogły liczyć na dodatkowe płatności w ramach tego ekoschematu.

Zobacz także: Dopłaty bezpośrednie 2024: To nie koniec zmian w dopłatach na ten rok?

Po drugie doprecyzowano wymagania w zakresie obowiązku odbycia jednorazowego, bezpłatnego szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków u zwierząt. Każdy rolnik ubiegający się o płatności za dobrostan będzie musiał odbyć takowe szkolenie w terminie do 14 marca roku następującego po roku, a szkolenie będzie można zaliczyć w jednej z trzech dostępnych form:

  • w formie kursu online (samodzielnie poprzez dostęp online 24 godziny/7 dni w tygodniu),
  • poprzez uczestnictwo w webinarium online,
  • stacjonarnie.

Szkolenia będą prowadzone przez ośrodki doradztwa rolniczego.

Pozostało 44% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 18:42