StoryEditor

Dopłaty bezpośrednie 2024: które grunty kwalifikują się do dopłat i co z dobrowolnym ugorowaniem?

Co jest kwalifikującym się obszarem do przyznania dopłat bezpośrednich oraz do kiedy trzeba wykonać dobrowolne ugorowanie w ramach eko-schematu. Kolejna porcja zmian w prawie została przygotowana przez ministerstwo rolnictwa.
17.06.2024., 18:00h

Ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt rozporządzenia zmieniający przepisy „w sprawie szczegółowych warunków uznawania gruntów za kwalifikujące się hektary”, dotyczy to dopłat bezpośrednich. 

Co jest kwalifikującym się obszarem?

Rok 2023 był pierwszym rokiem wdrażania zreformowanej Wspólnej Polityki Rolnej, Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 oraz przepisów ustawowych i wykonawczych.

Praktyka stosowania przepisów rozporządzenia MRiRW z marca 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków uznawania gruntów za kwalifikujące się hektary wykazała wątpliwości interpretacyjne przy ich stosowaniu. W związku z powyższym ministerstwo rolnictwa proponuje doprecyzować, że za kwalifikujące się obszary, do których mogą zostać przyznane płatności bezpośrednie, uznaje się tylko te grunty objęte zobowiązaniami rolno-środowiskowo-klimatycznymi, które są jednocześnie użytkami rolnym.

image

Dopłaty bezpośrednie 2024: 310 tys. rolników skorzysta z Płatności dla małych gospodarstw. Jakie stawki?

Do kiedy dobrowolne ugorowanie?

Kolejna zmiana została zapisana w rozporządzeniu „w sprawie kryteriów uznawania użytków rolnych za pozostające w stanie, dzięki któremu nadają się one do wypasu lub uprawy”.

Rekomendowanym rozwiązaniem jest zmiana, ze skutkiem od kampanii o dopłaty bezpośrednie w 2024 r.,  przepisów określających termin przeprowadzenia zabiegów agrotechnicznych na gruntach ornych ugorowanych, objętych obowiązkowym do wdrożenia przez państwa członkowskie ekoschematem dotyczącym zachowania obszarów nieprodukcyjnych, takich jak grunty ugorowane lub utworzenia nowych elementów krajobrazu oraz uchylenie przepisy rozporządzenia odnoszącego się do obowiązku ugorowania.

image

Premia dla młodego rolnika 2024 - co się zmienia? Ekonomika dla rolnika odc. 1 [VIDEO PODCAST]

I tak ugorowanie w ramach dobrowolnego ekoschematu przeprowadza się w terminie do dnia 31 października roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie pomocy.

Szacuje się, że rolnicy których obowiązywała norma GAEC 8 dobrej kultury rolnej to ok. 300 tys. rolników.

wk

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. styczeń 2025 20:39