Poprosiliśmy ARiMR o udostępnienie informacji dotyczących liczby wniosków złożonych przez rolników na ekoschemat Dobrostan zwierząt oraz szczegółowych danych dotyczących wybranych praktyk. Zauważyliśmy znaczący wzrost zainteresowania hodowców poszczególnymi praktykami.
W obecnej kampanii o Ekoschemat Dobrostan zwierząt ubiegało się 113 700 rolników, w ubiegłym roku rolnicy złożyli 92 500 wniosków na to działanie. Pokazuje to znaczący wzrost zainteresowania sięgający 21 tys.
Na jakie praktyki dobrostanowe rolnicy stawiali najczęściej?
Producenci świń złożyli w tym roku 4200 wniosków, o 500 więcej niż w 2023 r. Olbrzymi wzrost zanotowano w przypadku praktyki, z której korzystają hodowcy bydła mlecznego. W tym roku złożono 70 200 wniosków, w ubiegłym roku było ich o 9,5 tys. mniej.
Hodowcy drobiu również mieli w tej kampanii praktykę, z której mogli skorzystać, jednak zainteresowanie nie było tak duże, bowiem złożono jedynie 400 wniosków (w ubiegłym roku 200). Niby dwukrotny wzrost, ale samych zainteresowanych gospodarstw niewiele.
Największy wzrost zainteresowania widać w przypadku hodowców bydła mięsnego, gdyż złożono w tym roku 57 tys. wniosków na dobrostan krów mamek i opasów, w ubiegłym roku było to jedynie 37 tys. wniosków.
Praktyka Systemy Jakości
W tym roku rolnicy pierwszy raz mieli możliwość zaznaczenia we wniosku w ramach Ekoschematu Dobrostan zwierząt praktyki „Systemy jakości”. Czasu było niewiele, bo rozporządzenie pojawiło się bardzo późno, w trakcie trwania kampanii naboru wniosków. Na systemy jakości włącznie złożono 1700 wniosków, z czego konkretnie na system QMP zdecydowało się 1300 rolników. Warto pamiętać, że akurat w tym ostatnim przypadku nie wystarczy jedynie zaznaczyć praktyki, ale konieczne jest również wyrobienie certyfikatu QMP. Instrukcję, jak powstępować krok po kroku po zaznaczeniu tego działania znajduje się w artykule poniżej.