StoryEditor

Ekoschemat - Obszary z roślinami miododajnym. Zasady i warunki

Dzisiejszym artykułem rozpoczynamy cykl artykułów poświęconych ekoschematom. Przypomnimy ich zasady, założenia oraz rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Na początek przyjrzymy się ekoschematowi „Obszary z roślinami miododajnymi”
26.03.2024., 16:23h

Co jest celem ekoschematu - Obszary z roślinami miododajnymi?

Celem ekoschematu jest tworzenie obszarów z roślinami miododajnymi, stanowiącymi długotrwałe, różnorodne i bezpieczne żerowiska dla pszczoły miodnej i dzikich owadów zapylających. Obszary przeznaczone na zasiewy roślinami miododajnymi przyczyniają się do ochrony różnorodności biologicznej.

Jakie warunki należy spełnić, aby ubiegać się o płatność?

Płatność przyznawana jest do obszarów z roślinami miododajnymi, które zostały utworzone poprzez wysianie mieszanki składającej się co najmniej z dwóch gatunków roślin miododajnych. Najważniejszym warunkiem uzyskania płatności jest to, że mieszanka musi obejmować co najmniej jeden gatunek roślin miododajnych z gatunków wymienionych w wykazie nr 1, a gatunki roślin miododajnych z gatunków wymienionych w wykazie nr 2 nie mogą być dominujące w tej mieszance. Wykazy 1 i 2 zawarte są w załączniku do rozporządzenia w sprawie ekoschematów.

Zobacz także: Dopłaty bezpośrednie i obszarowe. Do kiedy ARiMR będzie przyjmować wnioski o dopłaty?

Na obszarach z roślinami miododajnymi w ramach ekoschematu obowiązuje zakaz prowadzenia produkcji rolnej (w tym zakaz wypasu, koszenia, nawożenia i stosowania środków ochrony roślin) w terminie do 31 sierpnia danego roku. Na tych można jednak prowadzić pasieki.

Co istotne, grunty zadeklarowane w ramach tego ekoschematu nie mogą zostać zadeklarowane do normy GAEC 8.

Jakie rośliny umieszczone są w wykazie?

W ramach ekoschematu musimy kierować się dwoma wykazami:

  • Rośliny z wykazu 1: bodziszki, chabry, czarnuszki, cząber ogrodowy, czyściec prosty, dzielżan jesienny, kłosowce, kocimiętki, kolendra siewna, kosmos pierzastolistny, krwawnica pospolita, lebiodka pospolita, lubczyk ogrodowy,  łyszczec wiechowaty, marzymięta grzebieniasta (orzęsiona), mierznica czarna, mikołajek płaskolistny, ogórecznik lekarski, ostropest plamisty, ożanka nierównoząbkowa, przegorzany, pszczelnik mołdawski, rezedy, rukiew siewna, serdecznik pospolit, stulisz sztywny, szałwie -z wyłączeniem szałwi błyszczącej, szanta zwyczajna, ślaz zygmarek, ślazówka turyngska, świerzbnica polna, trędownik bulwiasty, werbena krzaczasta, wielosił błękitny, wierzbówka kiprzyca, żeleźniak pospolity, żmijowiec grecki, żywokost lekarski.
  • Rośliny z wykazu 2: facelia błękitna, gorczyca jasna, gryka zwyczajna, komonica zwyczajna, koniczyny -z wyłączeniem koniczyny odstającej, lucerny, nostrzyk biały, rzodkiew oleista, słonecznik zwyczajny, sparceta piaskowa, sparceta siewna, wyka kosmata. 

Agata Stachowiak

Fot: Canva

Agata Stachowiak
Autor Artykułu:Agata Stachowiak
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 22:48