StoryEditor

Jak przygotować wniosek do ARiMR aby zwiększyć szansę na dofinansowanie? Odpowiada Agata Stachowiak

Trwa nabór na Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu. Zainteresowanie rolników tym naborem jest wysokie, gdyż można zdobyć nawet 200 tys. zł na maszyny i urządzenia rolnicze. Wraz z zainteresowaniem rośnie też liczba pytań wnioskujących rolników. Agata Stachowiak, doradca rolny i księgowa tłumaczyła w jaki sposób będą punktowane poszczególne inwestycje planowane przez rolników.

15.11.2024., 10:00h

Za co można otrzymać punkty?

Podczas webinarium Agata Stachowiak wyjaśniła, za co można otrzymać punkty. Okazuje się, że ARiMR punktuje m.in. odpowiedni dobór maszyn, ilość zwierząt czy wielkość upraw. Wysoko premiowane jest także ubieganie się o dotację jako grupa rolników. Ale tu warto pamiętać, że składanie wniosku w grupie rolników wiąże się z jej współtworzeniem przez kolejne 5 lat.

Teoretycznie minimalna ilość punktów, która należy zgromadzić, by otrzymać dotację to 6, ale jak podkreśliła „Księgowa Rolnika” z dużą dozą prawdopodobieństwa te 6 punktów nie wystarczy, bo zainteresowanie naborem jest ogromne.  A co zrobić, żeby tych punktów zdobyć jak najwięcej? Przede wszystkim trzeba dobrze zapoznać się z celami inwestycji i z kryteriami wyboru operacji, których jest osiem.

- W ramach kryteriów możemy uzyskać różne punkty, w zależności od tego co dopasowujemy do naszych gospodarstw i czy będziemy składać wniosek osobiście czy w grupie – podkreśliła.

Zobacz także: Jakie maszyny do bezorkowej uprawy gleby z dofinansowaniem z programu wsparcia inwestycji przyczyniających się do OSiK? Damian Grzelak (Rolmako)

Pierwsze kryterium dotyczy skali i rodzaju produkcji. Stachowiak wyjaśniła, że jeśli ilość zwierząt wynosi powyżej 5 DJP przyznaje się 2 punkty, powyżej 60 DJP przyznaje się 4 punkty, a powyżej 210 DJP - 3 punkty.

Punkty przyznaje się też za powierzchnię upraw ogrodniczych od 2 punktów za 0,5 ha do 6 punktów za 15 ha.

- Dodatkowe punkty należą się też za różne uprawy. Między innymi ziemniaki, buraki, jabłka, grusze, cebula, chrzan i wiele innych. Z dużą dozą prawdopodobieństwa może się okazać, że którąś z tych upraw faktycznie prowadzicie i wtedy będzie więcej punktów – zaznaczyła.

Stachowiak podkreśliła, że aby otrzymać punkty z kryteriów związanych z hodowlą i z uprawą ogrodniczą, należy wybrać takie maszyny z katalogu, które będą odpowiednie dla obu kryteriów. Oczywiście punkty są przyznawane, jeżeli zakres operacji jest bezpośrednio związany z prowadzeniem chowu zwierząt lub uprawą roślin. Natomiast warto pamiętać, że w przypadku grupy rolników punkty liczą się jako średnia arytmetyczna. Jeżeli chcemy otrzymać punkty w zakresie hodowli albo w zakresie upraw ogrodniczych, to każdy znajdujący się w grupie rolników musi się zajmować hodowlą lub uprawą.

- Jeżeli dwóch rolników prowadzi hodowlę zwierzęcą, a jeden rolnik prowadzi tylko produkcję roślinną to w takim wypadku nie będą naliczone punkty za kryterium „Skala i rodzaj produkcji” – wyjaśnia Stachowiak.

Punkty w ramach hodowli zwierząt gospodarskich są przyznawane do inwestycji związanych z produkcją zwierząt, które znajdują się na liście ARiMR pod nr: 1-28 oraz 52-56. Natomiast dla produkcji ogrodniczej są to inwestycje, o których mowa w pozycjach od 38-51, 58-73, 85-86 i 105-106.  

Dodatkowe punkty za rozwiązania cyfrowe

Stachowiak przedstawiła też listę inwestycji, za które można otrzymać 2 dodatkowe punkty dzięki zastosowaniu rozwiązań cyfrowych (kryterium drugie).

- W tym programie techniki cyfrowe muszą być kompatybilne z inną inwestycją – podkreśliła.  

Jeżeli operacja obejmuje inwestycję, która dotyczy rozwiązań cyfrowych do wspomagania planowania nawożenia, precyzyjnej ochrony roślinnych, prac polowych lub zarządzania zasobami gospodarstwa, to rolnik otrzymuje 2 punkty dodatkowe. Są one przyznawane, jeżeli operacja obejmuje co najmniej jedną inwestycję wymienioną w pozycji 1, 26-37, 39-42, 44-45, 55 lub 63.

Ile punktów może otrzymać grupa rolników?

I kolejne kryterium dotyczy grupy rolników.  I jak podkreśla „Księgowa Rolnika” to kryterium cieszy się sporym zainteresowaniem, bo gwarantuje 6 punktów i zapewnia 80 proc. zwrotu kosztów, a nie 65-proc. jak w przypadku indywidualnych rolników.

Efektywne wykorzystanie nawozów

Następne kryterium wiąże się z poprawą efektywności wykorzystania nawozów. Jeśli operacja obejmuje inwestycję od 38-57 to rolnik otrzyma 4 punkty.  

- Są to między innymi rozsiewacze nawozów mineralnych, rozsiewacze pneumatyczne, rozsiewacze wapna nawozowego, dwutarczowe rozsiewacze nawozów z kontrolowanym promieniem rozrzutu. Zachęcam, żebyście państwo zwrócili uwagę na to, które z tych rozsiewaczy współpracują z technikami cyfrowymi – zaznaczyła.

Za maszyny i urządzenia do stosowania nawozów, mineralnych, naturalnych i kompostu można otrzymać 4 punkty.

- W przypadku rozrzutników obornika, obornik musi pochodzić z naszej z własnej hodowli – podkreśliła.

Niechemiczna ochrona roślin

Kryterium piąte dotyczy zmniejszenia zużycia lub poprawy efektywności wykorzystania środków ochrony roślin.  W przypadku niechemicznej ochrony można otrzymać 6 punktów, a w przypadku chemicznej – 4. Punkty są przyznawane, jeżeli operacja obejmuje realizację jednej z inwestycji z pozycji 68-73 i z katalogu 58-67.

image

Dotacje na ochronę klimatu i środowiska z ARiMR. Czy ojciec może z nich skorzystać jeśli planuje przekazanie gospodarstwa synowi?

Gospodarowanie wodą

Natomiast kryterium szóste to poprawa gospodarowania wodą. I tu można otrzymać 4 punkty za inwestycje z pozycji 74-78. Z kryterium tego wyłączeni są jednak rolnicy, którzy składają wniosek jako grupa.

Bioróżnorodność gleby

Siódme kryterium dotyczy poprawy sekwestracji węgla lub bioróżnorodności gleby. Tu można otrzymać 6 punktów.

- Punkty są przyznawane, jeżeli operacja obejmuje co najmniej jedną inwestycję wymienioną w poz. 79–85 lub 87–104 – podkreśliła prelegentka. Dodała, że w ramach produkcji warzywniczej można się starać m.in. o maszyny do ściółkowania gleby.

Punkty za Naturę 2000

Kryterium ósme zakłada położenie gospodarstwa na obszarze Natura 2000. Za to rolnik otrzymuje dodatkowo 1 punkt.

Kamila Szałaj

Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 17:32