Podczas czerwcowego webinarium "Premia dla młodego rolnika i sukcesja w gospodarstwie rolnym" jego uczestnicy zadali ekspertom wiele pytań związanych z zasadami oraz warunkami uzyskania 200 tys. zł premii dla młodego rolnika oraz przejmowaniem gospodarstwa rolnego od rodziców.
Ile minimalnie hektarów trzeba przekazać młodemu rolnikowi?
Podczas webinarium jeden z jego uczestników zapytał Grzegorza Ignaczewskiego, eksperta top agrar Polska ds. funduszy unijnych i Wspólnej Polityki Rolnej o to jaka jest minimalna liczba hektarów, które trzeba przekazać następcy, aby ten mógł się ubiegać o premię dla młodego rolnika.
- W przypadku minimalnej liczby hektarów, które trzeba przekazać następcy, to zależy ona od województwa. Jeżeli jest to województwo, które ma średnią powierzchnię gospodarstwa wyższą od krajowej, to wówczas bierzemy pod uwagę średnia krajową, która wynosi 11,42 ha. Jeżeli natomiast jest to województwo, w którym średnia wojewódzka jest niższa od krajowej, to wówczas bierzemy pod uwagę przy przyznawaniu premii dla młodego rolnika średnią wojewódzką. I to będzie ta minimalna powierzchnia gospodarstwa tworzonego przez młodego rolnika. Z tej powierzchni połowa musi być docelowo przejęta na własność lub w formie dzierżawy z Zasobu Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa, którym dysponuje KOWR - tłumaczył nasz ekspert.
W jakim czasie musi nastąpić przekazanie gospodarstwa następcy?
Drugie pytanie w tym zakresie dotyczyło maksymalnego czasu w jakim można skorzystać z premii dla młodego rolnika.
- Jeżeli chodzi o maksymalny czas przekazania, to tutaj mamy 24 miesiące od momentu przekazania gospodarstwa na złożenie wniosku o przyznanie premii dla młodego rolnika - wyjaśnia Grzegorz Ignaczewski.
Na co można wydać premię dla młodego rolnika?
Przypomnijmy, że premię przyznaje się na rozpoczynanie i rozwój działalności rolniczej w gospodarstwie przez młodych rolników w zakresie wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania do sprzedaży nieprzetworzonych produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie.
Wsparcie można przeznaczyć na inwestycje w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Mogą to być np.:
- inwestycje budowlane związane z budynkami lub budowlami wykorzystywanymi do wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży;
- zakup nieruchomości rolnych;
- zakup stada podstawowego zwierząt gospodarskich;
- inwestycje w nasadzenia trwałe w sadach i na plantacjach wieloletnich;
- zakup nowych maszyn, urządzeń, wyposażenia, sprzętu, w tym sprzętu komputerowego, pojazdów, służących wsparciu wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży;
- zakup wartości niematerialnych i prawnych służących wsparciu wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż 1 rok (między innymi programy komputerowe).